1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jonathan Swift życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Jonathana Swifta

Jonathan Swift to irlandzki pisarz. Znany jest przede wszystkim z Podróży Guliwera. Urodził się 30 listopada 1667 roku w Dublinie. Początkowo publikowała pod pseudonimami Lemuel Gulliver, Isaac Bickerstaff, MB Drapier lub anonimowo.

Lata młodości

Ojciec jego zmarł kilka miesięcy przed narodzeniem syna, dlatego w wychowaniu chłopca pomagał wujek. Matka po porodzie, aby utrzymać dzieci wyjechała do Anglii. Jonathan początkowo nauki popierał w domu od wujka, następnie poszedł do Trinity College w Dublinie. Po zakończonej edukacji zamieszkał z matką w Leicester.

Sekretarz i duchowny

W wieku 22 lat został sekretarzem Williama Temple'a, u którego zamieszkał. Parę lat później przyjął święcenia kapłańskie, ale nie trafił do żadnej parafii, dlatego ponownie został sekretarzem Temple'a. W 1699 roku został proboszczem i objął dziekanat kościoła Św. Patryka w Dublinie.

Życie prywatne

W czasie pobytu w domu Williama Temple'a poznał 8-letnią córkę kupca, z którą zaprzyjaźnił się. Estera Johnson „Stella” wywarła duży wpływ na życie pisarza. Kiedy była dzieckiem była jego uczennicą. Po uzyskaniu pełnoletności ich znajomość weszła na nowy etap – zostali kochankami. Jonathan pisał listy do ukochanej, w których zawierał swoje myśli, uczucia i poglądy. Zbiór tych listów został opublikowany w 1766 roku.

Twórczość

Jonathan Swift od 1700 roku napisał wiele swoich prac. W 1704 ukazało się jego pierwsze duże dzieło A Tale of a Tub, będące satyrą, która przedstawia moralność i etykę angielską. W tym samym roku wydał krótką satyrę The Battle of the Books traktowaną jako wprowadzenie do wcześniejszego dzieła. Pisarz wyśmiewał kult nauki, religijną hipokryzję oraz poddawanie się czasowym literackim modom. Robił to za pomocą ironii i groteski. Utwory te stały się najważniejszymi działami w jego wczesnym dorobku. W 1710 roku został redaktorem pisma „Examiner”, w którym publikował swoje poglądy.

Podróże Guliwera

Jego najsłynniejszym dziełem, które stało się najważniejszą książką angielskiego oświecenia, są Podróże Guliwera. Powieść ukazała się 1726 roku, a jej pełen tytuł to Podróże do wielu odległych narodów świata, w 4 częściach, opisane przez Lemuela Guliwera, najpierw lekarza okrętowego, później kapitana kilku statków. Początkowo książka była ostrą powieścią satyryczną, przedstawiającą krytycznie angielskie społeczeństwo. Jej tłumaczenia mają jednak kilka wariantów – zostały dostosowane do odbiorców. Książka w szczególności cieszy się zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.

Głównym bohaterem powieści jest Guliwer, który trafia do krainy liliputów, w której dowiaduje się jak to jest być olbrzymem. Po licznych przygodach i przemyśleniach rusza w dalszą drogę. Jego podróż kończy się w świecie olbrzymów, gdzie to on staje się mniejszy i zdany na łaskę silniejszych.

Śmierć

W 1742 roku Jonathan Swift dostał udaru mózgu, wskutek czego stracił zdolność mówienia. Zmarł 19 października 1745 roku. Został pochowany obok Esther Johnson w katedrze św. Patryka w Dublinie.

Wybrane dzieła

  • The Battle of the Books (1704)
  • A Tale of a Tub (1704)
  • The Journal to Stella (1710–1713)
  • On the Conduct of the Allies (1713)
  • A Proposal for Correcting, Improving and Ascertaining the English Tongue (1712)
  • Gulliver's Travels (1726)
  • The Lady's Dressing Room (1732)
  • Directions to Servants (1731)
  • On Poetry, a Rhapsody (1733)
  • Three Sermons and Three Prayers (1744)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

20 + = 21

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.pl.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.