1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ania Dąbrowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Ani Dąbrowskiej

Ania Dąbrowska jest polską piosenkarką. Urodziła się 7 stycznia 1981 w Chełmie.

Wykształcenie

Ukończyła psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Kariera

Z muzyką związana była już od wczesnych lat. Uczyła się w szkole muzycznej, gdzie pobierała lekcja w klasie kontrabasu. W czasach licealnych grała również na gitarze i śpiewała w zespole 4 pory roku.

Swoją karierę w branży muzycznej rozpoczęła od udziału w talent show Idol w 2002 roku. Mimo że nie odniosła spektakularnego sukcesu w programie (zajęła 8. miejsce) to dzięki niemu została dostrzeżona przez łowców talentów i niedługo potem nagrała swoją pierwszą płytę. Debiutancki krążek Samotność po zmierzchu pojawił się w 2004 roku, a znajdująca się na nim piosenka Tego chciałam okazała się prawdziwym hitem, który przez długi czas zajmował najwyższe miejsca na listach przebojów największych stacji radiowych. Innymi znanymi utworami z tej płyty są: Charlie, Charlie i Tylko słowa. Za swoje dzieło wokalistka została nagrodzona wieloma wyróżnieniami, między innymi, trzema Fryderykami w kategoriach: Wokalistka Roku, Nowa Twarz Fonografii oraz Album Roku Pop.

Kolejny album Kilka historii na ten sam temat, pojawił się na rynku w 2006 roku i był utrzymany w stylistyce lat 60. Płyta odniosła ogromny sukces i szybko pokryła się platyną. Artystka ponownie została uhonorowana Fryderykami (tym razem czterema) i statuetką Eska Music Awards. W 2008 roku wydała następną płytę W spodniach czy sukience? Najbardziej znanym utworem z tego dzieła jest hit Nigdy więcej nie tańcz ze mną, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez słuchaczy. W 2010 roku miał premierę kolejny album Dąbrowskiej Ania Movie, na którym znalazły się nowe aranżacje piosenek z filmów oraz z seriali. Kolejne albumy: Bawię się świetnie i Dla naiwnych marzycieli powtarzały sukcesy poprzednich wydawnictw. Ten drugi, wydany w 2016 roku, jest ostatnim, do tej pory, albumem studyjnym wokalistki. Rok później na rynku pojawiła się kompilacja najbardziej znanych utworów Dąbrowskiej - The Best Of - na której znalazł się także premierowy singiel Z Tobą nie umiem wygrać.

Artystka współpracowała z wieloma muzykami, takimi jak Leszek Możdżer, Daniel Bloom czy francuską grupą Nouvelle Vague. Mimo że obecnie nie wydaje żadnych nowych płyt, Ania wciąż jest obecna na rynku muzycznym, co jakiś czas wypuszczając kolejne utwory. W 2018 roku wydała singiel Serce nie sługa promujący film o tym samym tytule. Rok później we współpracy z GrubSonem nagrała piosenkę Gdy wiem że jesteś do filmu 1800 gramów. W 2020 przy współpracy z producentem Gromee oraz raperem Abradab wydała singiel zatytułowany Powiedz kto w tych oczach mieszka.

Życie prywatne

W latach 2002-2014 była w związku z Pawłem Jóźwickim, dyrektorem artystycznym wytwórni muzycznej. Para ma wspólnie dwoje dzieci: syna Stanisława i córkę Melanię. W 2014 roku para postanowiła się rozstać. O życiu osobistym wokalistki niewiele wiadomo, ponieważ stara się je chronić przed zainteresowaniem mediów. Artystka skupia się na działalności muzycznej oraz planach zawodowych.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

85 − 80 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Radek Oliwa