1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Georg Ohm życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym naukowcem?

Życiorys i biografia Georga Ohma

Matematyk oraz fizyk niemiecki. Autor prawa fizyki, nazwanego po od jego nazwiska prawem Ohma. Pełnił funkcję profesora na politechnice w Norymberdze.

Lata młodości

Georg przyszedł na świat 16 marca 1789 roku w Erlangen. Początkowo wraz z rodzeństwem był uczony przez ojca, a oficjalną edukację rozpoczął w wieku 11 lat w miejscowym gimnazjum. Mając 15 lat zakończył edukację w szkole i rok później poszedł na Uniwersytet w Erlangen. W kolejnym roku, na skutek hulaszczego życia, został wysłany do Szwajcarii, gdzie zajął się nauczaniem matematyki. W 1809 roku został prywatnym nauczycielem, by po dwóch latach ponownie wstąpić na uczelnię w Erlangen i tego samego roku uzyskać doktorat.

Kariera naukowa

Po uzyskaniu doktoratu, Georg Ohm pozostał na uczelni, na której wykładał matematykę. Z powodu głodowych pensji zrezygnował z tej posady i wyjechał do Bawarii.
W 1813 rozpoczął pisanie książki na temat podstaw geometrii. Cztery lata później ponownie złożono mu ofertę pracy jako nauczyciel, ale tym razem w Cologne. Prestiż tej szkoły sprawił zachęcił Georga do podjęcia pracy.
W tym czasie Georg zaczął eksperymenty nad elektromagnetyzmem, w wyniku czego – chcąc podążać ścieżką naukową – zaczął publikowanie własnych artykułów. Pierwsza praca została opublikowana w roku 1825, a rok później dwie kolejne.
W tym czasie też szkoła zezwoliła mu na rok urlopu (z zachowaniem połowy pensji miesięcznej), by mógł w pełni poświęcić się pracom badawczym. Dotychczasowe prace stanowiły podstawę dla później utworzonego przezeń prawa proporcjonalności natężenia prądu w przewodniku od napięcia panującego między jego końcami.
Niestety, praca w środowisku naukowym nie została dobrze przyjęta.
Po przeprowadzce do Berlina w 1828 roku nadal kontynuował pracę, jako nauczyciel. Pięć lat później został profesorem na uczelni Norymberskiej.

Docenienie prac Georg Ohma nastąpiło dopiero w 1842 roku, kiedy został odznaczony medalem Copleya. Siedem lat później mianowano go kustoszem Akademii Bawarskiej, natomiast w 1852 roku profesorem Uniwersytetu w Monachium. Georg Ohm zmarł 6 lipca 1854 roku.

Prawo Ohma

Prawo fizyki głoszące proporcjonalność natężenia prądu płynącego przez przewodnik do napięcia panującego między końcami przewodnika. Zostało sformułowane w latach 1825–1826. Pozostaje pierwszym ilościowym matematycznym opisem przepływu prądu elektrycznego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, domena publiczna