1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Francis Drake życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Biografia i życiorys Francisa Drake'a

Francis Drake to angielski żeglarz-pirat i nawigator, który urodził się ok. 1540 roku w Tavistock. Pod koniec 1577 roku udał się w wyprawę dokoła świata. Jego imieniem nazwano cieśninę pomiędzy Ameryką Południową a Antarktydą.

Lata młodości

Pochodził z ubogiej, wielodzietnej rodziny – miał 11 braci. Ojciec jego był protestanckim farmerem, matka zajmował się domem i wychowaniem dzieci. W 1594 roku cała rodzina przeniosła się do hrabstwa Kent. Jako 12 latek dostał pierwszą pracę na statku u znajomego ojca. Francis Drake po śmierci mężczyzny otrzymał jego statek, ponieważ tamten nie miał rodziny. Wykształcenie zdobył dzięki pomocy sir Johna Hawkinsa. Drake pierwszą podróż statkiem odbył w wieku 18 lat. Przepłynął wtedy z Anglii do Zatoki Biskajskiej. Parę lat później odbył wyprawę do Ameryki.

Wyprawy morskie

Francis Drake brał udział w wyprawach morskich, które napadały na Hiszpanów. Do jednej z bardziej znaczących ekspedycji należy wyprawa na Przesmyk Panamski. Było to miejsce rozładunku złota i srebra. Załodze pirata udało się przejąć skarby, ale musieli je porzucić, kiedy zobaczyli, że ich dowódca jej ranny. Postanowili się wycofać i zabrać go w bezpieczne miejsce. Drake i jego ludzie pozostali w okolicy Przesmyku Panamskiego i przez kolejny rok napadali na hiszpańskie okręty. Udało im się przejąć ogromne ilości złota od Hiszpanów wracających z Panamy do z do Nombre de Dios.

Wyprawa dookoła świata

Po pirackich sukcesach Drake’a królowa Elżbieta I zleciła mu wyprawę przeciwko Hiszpanom wzdłuż amerykańskiego wybrzeża. Ekspedycja zamieniła się w wyprawę dookoła świata – drugą po Magellanie. Francis Drake wypłyną pięcioma okrętami z Plymouth. Jego załoga składała się z ponad 150 osób. W takcie podróży morskiej dwa statki porzucono na wschodnim wybrzeżu Ameryki Południowej. Trzy popłynęły dalej. Sztorm, na który natrafili zniszczył jeden statek, a jeden zmusił do powrotu. Pirat na ostatnim statku płynął dalej aż do granicy USA z Kanadą. Po drodze grabił hiszpańskie okręty i porty. Następnie obrał kurs na zachód przez Pacyfik, dotarł do Moluków, później opłynął Afrykę i powrócił do Anglii.

Dalsze losy

Po powrocie z wyprawy dookoła świata uzyskał tytuł szlachcica i admirała. Otrzymał również duży majątek i zgodę królowej na własną działalność piracką. Ostatnie jego wyprawy okazały się klęską. Zmarł w czasie jednej z wypraw 28 stycznia 1596 roku na dyzenterię. Jego ciało wrzucono w trumnie do morza Karaibskiego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

20 − 16 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.commons.wikimedia.org. Należy do domeny publicznej.