1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Alfred Szklarski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Alfreda Szklarskiego

Alfred Szklarski to polski pisarz i redaktor literacki. Specjalizuje się w literaturze podróżniczo-przygodowej dla dzieci i młodzieży. Tworzył również pod pseudonimami: Fred Garland, Alfred Bronowski, Alfred Murawski, Roman Szklarski oraz Henryk Szklarski. Należał do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Uhonorowany został m.in. Orlim Piórem, Orderem Uśmiechu oraz Nagrodą Prezesa Rady Ministrów. Urodził się 21 stycznia 1912 roku w Chicago. Zmarł 9 kwietnia 1992 roku w Katowicach.

Lata młodości

Urodził się na emigracji. Ojciec jego był członkiem Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej. W wieku 16 lat wrócił z matką do Polski. Mieszkali w Włocławku. Następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie studiował w Szkole Nauk Politycznych na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym. Należał do szeregów Armii Krajowej, w których przybrał pseudonimem „Szklarz”. Brał udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie pracował w wydawnictwie „Śląsk”.

Życie prywatne

Podczas studiów poznał swoją żonę, Krystynę. Małżeństwo miało córkę, Bożenę.

Twórczość

Debiutował w 1939 roku pod pseudonimem A. Murawski utworem Wróżba. Pod tym pseudonimem wydał również m.in. Kulisy sławy, Przygoda w Szanghaju, W szponach gangsterów, Krwawe diamenty i Z dni grozy – Konająca stolica. Wspólnie z żoną napisał 3 powieści – Orle pióra, Przekleństwo złota oraz Ostatnia walka Dakotów. Utwory te tworzą trylogię indiańską – Złoto Gór Czarnych. Alfred Szklarski znany jest głównie z cyklu powieści o Tomku Wilmowskim.

Cykl powieści o Tomku Wilmowskim

Cykl o Tomku Wilmowskim składa się z 9 książek o tematyce przygodowo-podróżniczej. Główny bohater to tytułowy Tomek Wilmowski, który jest młodym podróżnikiem oraz łowcą zwierząt. Akcja powieści toczy się na początku XX wieku. Pierwszy tom cyklu zatytułowany Tomek w krainie kangurów, opisuje podróż 14-letniego Tomka do Australii. Akcja kolejnych tomów toczy się w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Cykl zamyka Tomek w grobowcach faraonów, który został wydany po śmierci autora. Szklarski w czasie piania tej części zmarł, dlatego dokończył ją jego przyjaciel Adam Zelga.

  • Tomek w krainie kangurów (1957)
  • Przygody Tomka na Czarnym Lądzie (1958)
  • Tomek na wojennej ścieżce (1959)
  • Tomek na tropach Yeti (1961)
  • Tajemnicza wyprawa Tomka (1963)
  • Tomek wśród łowców głów (1965)
  • Tomek u źródeł Amazonki (1967)
  • Tomek w Gran Chaco (1987)
  • Tomek w grobowcach faraonów (1994)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 + = 62

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła