1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ferdynand Magellan życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Biografia i życiorys Ferdynanda Magellana

Ferdynand Magellan to portugalski żeglarz, podróżnik i odkrywca. Urodził się w 1480 roku w Sabrosa w Portugalii. Wyprawa morska, którą kierował, jako pierwsza opłynęła Ziemię. Wymyślił nazwę jednego z oceanów – Oceanu Spokojnego. Zmarł 27 kwietnia 1521 roku.

Lata młodości

Ojciec jego był burmistrzem, matka zaś zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Ferdynand Magellan stracił rodziców w wieku 10 lat. Po ich śmierci wraz z bratem służył na dworze królewskim w Lizbonie. Był paziem króla Jana II i królowej Eleonory. Na dworze królewskim żeglarz pobierał nauki. Najbardziej interesował się geografią i historią.

Pierwsze wyprawy

W 1505 roku żeglarz odbył swoją pierwszą podróż do Indii. W drodze zakładał bazy wojskowe i morskie. W kolejną podróż udał się do Maroka. Wziął tu udział w bitwie pod Azamorem.

Po powrocie do kraju Magellan został oskarżony o nielegalne kontakty z Mauretanami. Opuścił również bez zgody armię królewską. Po śmierci króla Jana II władzę przejął król Manuel I, który zwolnił Magellana z królewskiej służby i pozwolił na wyrzeczenie się obywatelstwa portugalskiego.

Pobyt w Hiszpanii

Po opuszczeniu portugalskiego dworu żeglarz udał się do Hiszpanii. Zdobył tu uznanie króla Karola I oraz biskupa Juan Rodríguez de Fonseca. Otrzymał pieniądze potrzebne do zorganizowania wyprawy, której celem było odkrycie nowej drogi do Wysp Korzennych.

Wyprawa i śmierć

Zaopatrzony w 5 okrętów, zakupionych z funduszy otrzymanych od króla, Ferdynand Magellan wyruszył z Sewilli. Żeglarz obrał kurs na Wyspy Kanaryjskie, a następnie na Wyspy Zielonego Przylądka. Przekroczył równik i za parę dni dobił do brzegu Brazylii. W czasie tej wyprawy morskiej udało mu się odnaleźć przejście, pozwalające opłynąć kontynent. Przejście to współcześnie nazwane jest Cieśniną Magellana.

Podczas podróży żeglarz odkrył wysypy Guam i Rota. Skierował się na wyspę Homonhon, a następnie na wyspę Cebu, gdzie podpisał z przywódcami pobliskich wysp traktat, dotyczący wyłączności handlowej. Jeden z przywódców, Silarupu, zbuntował się, co doprowadziło do bitwy. W czasie walki poległo wiele hiszpańskiej załogi, w tym sam Ferdynand Magellan.

Dookoła świata

Po śmierci dowódcy wyprawa była kontynuowana. Ci, co przeżyli, obrali kurs na Palawan, następnie na Brunei i Borneo. 8 listopada 1521 roku załoga dotarła do Wysp Korzennych, gdzie zawarła porozumienie z sułtanem Tidore. 6 września 1522 roku wyprawa Magellana wróciła do Hiszpanii. Członkowie załogi stali się pierwszymi ludźmi, którzy opłynęli Ziemię.

Kalendarium odkryć

  • 1505 – 1507 – wyprawa do Indii
  • 1519 – wyprawa, w czasie której pierwszy raz opłynięto Ziemię
  • 1520 – odkrycie cieśniny Magellana
  • 1521 – odkrycie archipelagu Filipin
  • 1522 – powrót do Hiszpanii

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 1 = 1

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej.