737 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Jojo Moyes życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

 1. Biografia i życiorys Jojo Moyes

  Jojo Moyes to brytyjska pisarka i dziennikarka. Jej pełne imię i nazwisko to Pauline Sara Jo Moyes. Urodziła się 4 sierpnia 1969 roku w Londynie. Specjalizuje się w powieściach obyczajowych i romansach. Otrzymała 2 razy nagrodę Romantic Novel of the Year Award. Jej książki zostały przetłumaczone na ponad 30 języków.

 2. Lata młodości

  Pisarka pochodziła z ubogiej rodziny. Jej rodzice byli artystami, zmagającymi się z problemami finansowymi oraz małżeńskimi. Po rozwodzie rodziców trafiła pod opiekę babci. Jako nastolatka jednocześnie uczyła się i pracowała. Podejmowała się różnych zawodów. Była m.in. kelnerką, barmanką, sprzątaczką oraz opiekunką do dzieci.

 3. Wykształcenie i praca

  Jojo Moyes studiowała na University of London oraz na City University of London. Po studiach rozpoczęła pracę w dzienniku brytyjskim „The Independent”. Przez rok współpracowała także z „Sunday Morning Post”. Obecnie pracuje dla dziennika „The Daily Telegraph”.

 4. Życie prywatne

  Pisarka wyszła za mąż za Charlesa Arthura. Para ma trójkę dzieci – córkę i 2 synów. Starszy syn urodził się niesłyszący. Rodzina aktualnie mieszka na farmie w Saffron Walden.

  Jojo Moyes zmagała się z depresją, do której przyczyniły się problemy rodzinne z lat młodości oraz niepowodzenia w pisarstwie.

 5. Twórczość

  Twórczość pisarki nie od razu przypadła do gustu wydawcom. Pierwsze jej rękopisy zostały odrzucone. Dopiero w 2002 roku na rynku pojawiła się jej pierwsza powieść – Sheltering Rain.

  Ogromny sukces przyniósł jej cykl książek o Lou Clark – Zanim się pojawiłeś, Kiedy odszedłeś oraz Moje serce w dwóch światach. Główna bohaterka, Lou, to ekscentryczna dwudziestokilkulatka, rozpoczynająca pracę jako opiekunka młodego, sparaliżowanego mężczyzny. Ich oschłe relacje pomału zamieniają się w niezwykłe uczucie. Książka Zanim się pojawiłeś pojawiła się na ekranach. Scenariusz do niej napisała sama autorka.

 6. Wybrane dzieła

  • Zakazany owoc (2003)
  • Kolor pawich piór (2004)
  • Srebrna Zatoka (2008)
  • We wspólnym rytmie (2009)
  • Ostatni list od kochanka (2010)
  • Zanim się pojawiłeś (2012)
  • Kiedy odszedłeś (2015)
  • Moje serce w dwóch światach (2018)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

− 5 = 4

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.