1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Św. Agnieszka Rzymianka życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia św. Agnieszki Rzymianki

Data urodzenia świętej Agnieszki nie jest do końca znana. Najprawdopodobniej przyszła na świat w roku 291 w Rzymie. Zmarła mając około 12 lat. Całe swoje życie spędziła w stolicy Italii. Jest świętą kościoła katolickiego i prawosławnego. Męczennica wczesnochrześcijańska i dziewica. 

Patronka

Święta Agnieszka Rzymianka jest patronką ogrodników, młodych par i narzeczonych, a harcerzy. Jest także patronką dziewic oraz ofiar gwałtu. 

Fakty z życia

O Agnieszce wiadomo, że pochodziła z dobrej rodziny. Jej życie mogłoby potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby tylko zechciała przyjąć oświadczyny jednego z adoratorów. Jednak ona była niedostępna, twierdząc, że już kogoś kocha. Tym wprawiła w gniew prefekta Semproniusza. Jego syn zalecał się do Agnieszki i został odtrącony. Pojawiło się oskarżenie, że jest chrześcijanką. 

Semproniusz skazał ją na śmierć. Jednak w tamtych czasach prawo rzymskie bardzo surowo zakazywało zabijania dziewic. Zdecydowano, że należy pohańbić dziewczynę. Zaprowadzono ją do domu publicznego, ale jej niedostępność odrzucała wszystkich. Podania donoszą, że jeden z mężczyzn, który chciał ją zmusić do stosunku, stracił wzrok. Postanowiono zatem, wbrew obowiązującemu prawu, spalić Agnieszkę na stosie. Jednak i tutaj oprawcy napotkali problemy. Drzewo ułożone w stos nie chciało się zapalić. Dlatego ostatecznie oskarżono ją o praktyki magicznej i dowódca oddziału, który miał dokonać egzekucji Agnieszki podjął decyzję o ścięciu jej głowy. W ten sposób 21 stycznia przy drodze Nomentańskiej, śmiercią męczeńską zginęła Agnieszka. Żyła zaledwie 12 lat. 

Według legend, podczas tortur zadawanych Agnieszce, na wiarę chrześcijańską nawróciło się 106 niewierzących. Wszystko to przez cudowne znaki, które towarzyszyły torturom. Ponoć, kiedy ją obnażono i nagą wystawiono na pośmiewisko tłumu, jej włosy zasłoniły ciało. W ten sposób została uchroniona przed zniewagą. 

Kult

W miejscu, gdzie według zapisów zginęła Agnieszka wybudowano kościół Sant’Agnes in Agone. Wcześniej w tym miejscu znajdował się stadion Domicjana − najbardziej prawdopodobne miejsce śmierci świętej Agnieszki. Kościół powstał na zlecenie papieża Innocentego X. 

Konstantyn Wielki, który według legend modlił się nad grobem Agnieszki o przywrócenia zdrowia córce, w ramach wdzięczności zdecydował o wybudowaniu tam bazyliki. I tak w IV w. nad grobem świętej wybudowano Bazylikę św. Agnieszki za Murami.  W bazylice znajdują się relikwie świętej oraz jej słynna figura wykonana przez  Nicolasa Cordiera. Oba kościoły istnieją do dzisiaj. 

W kościele katlickim świętą Agnieszkę Rzymiankę wspomina się 21 stycznia, czyli w dzień jej śmierci. Tego dnia we wspomnianej wyżej bazylice błogosławi się dwa baranki. Wełna od nich pozyskana służy do wykonania paliusza (to fragment stroju liturgicznego). Z kolej w kościele prawosławnym wspomina się ją 3 lutego (według kalendarza gregoriańskiego). 

Agnieszkę przedstawia się najczęściej z barankiem, w dwóch koronach na głowie (jedna to korona dziewictwa, a druga męczeństwa), obok niej często pojawia się płonący stos. Można zobaczyć również jej wizerunki z mieczem, którym ją stracono.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Obraz pochodzi z commons.wikimedia.org, jego autorem jest Parrocchia di Santa Agnese fuori le Mura. Obraz udostępniono na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic.