1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ewa Demarczyk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Ewy Demarczyk

Ewa Demarczyk była polską piosenkarką. Urodziła się 16 stycznia 1941 roku w Krakowie. Zmarła 14 sierpnia 2020 roku.

Młodość

Artystka ukończyła krakowską Średnią Szkołę Muzyczną w klasie fortepianu. Początki jej kariery związane są z krakowskim klubem Cyrulik, w którym działał kabaret Akademii Medycznej, gdzie zadebiutowała w 1961 roku. Rok po swoim debiucie Demarczyk dołączyła do zespołu Piwnicy Pod Baranami, gdzie poznała Zygmunta Koniecznego, z którym nawiązała muzyczną współpracę. W tym okresie postały największe przeboje artystki, takie jak Tomaszów, Taki pejzaż, Groszki i róże, Jaki śmieszny, czy też Pocałunki. Dwa lata później wystąpiła na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie wykonała piosenkę Karuzela z madonnami. Demarczyk szybko została największą gwiazdą Piwnicy pod Baranami, a przez to jedną z najpopularniejszych wokalistek w Krakowie. W 1966 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, rozpoczęła też niezależną od Piwnicy pod Baranami działalność z własnym zespołem oraz zakończyła współpracę z Zygmuntem Koniecznym, rozpoczynając nową – z kompozytorem Andrzejem Zaryckim. Debiutancki album Demarczyk ukazał się w 1967 roku i nosił nazwę Ewa Demarczyk śpiewa piosenki Zygmunta Koniecznego. W kolejnych latach artystka dużo koncertowała, zwłaszcza za granicą odwiedziła między innymi Włochy, Francję, Kubę, Meksyk, USA, Australię i występowała w największych salach koncertowych świata.

W 1976 roku artystka rozstała się ostatecznie z Piwnicą pod Baranami. A trzy lata później wydała album zatytułowany Ewa Demarczyk – Live. W 1986 założyła Państwowy Teatr Muzyki i Poezji, któremu poświęcała wiele czasu, co bardzo oddaliło ją od występów scenicznych. Niestety sprawy organizacyjne i finansowe związane z prowadzeniem teatru zupełnie ją przerosły i teatr trzeba było w końcu zamknąć.

Demarczyk wycofała się z życia publicznego, skutecznie ukrywając się przed dziennikarzami i fanami. Jej ostatni koncert odbył się w 1999 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Wkrótce artystka rozwiązała swój zespół i całkowicie zniknęła z życia publicznego.

Ewę Demarczyk uważa się za jedną z najwybitniejszych piosenkarek i osobowości scenicznych w Polsce.

Życie prywatne

Ewa Demarczyk zawsze konsekwentnie oddzielała życie sceniczne od prywatnego. Od początku kariery unikała wywiadów, skupiała się wyłącznie na sztuce i sprawach związanych ze sceną. Chciała być kojarzona ze swoim dorobkiem artystycznym, a nie życiem osobistym. Istnieje wiele plotek i spekulacji na temat jej życia. Powszechnie wiadomo, że była zamężna dwa razy. Pierwszy mąż był skrzypkiem z zespołu Mazowsze, ale małżeństwo przetrwało tylko kilka miesięcy. Drugie małżeństwo piosenkarki zakończyło się w atmosferze skandalu, okazało się bowiem, że jej wybranek jest złodziejem, który okradał nawet własną żonę. Ostatecznie trafił do krakowskiego więzienia, a Demarczyk rozwiodła się z nim korespondencyjnie. Obecnie mówi się, że artystka ma dom w Wieliczce i mieszkanie w Krakowie, ale od lat nikt jej tam nie widział. Piosenkarka zmarła w wieku 79 lat w Krakowie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12 − 4 =

Komentarze

  1. Wiem że wiele lat temu Ewa Demarczyk zamówiła chłopa podkrakowskiego żeby pomalował jej mieszkanie. Legenda głosi że ten pan już z tego mieszkania nie wyszedł na całe lata. Nie wiem czy był z nią do końca.

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Na licencji domeny publicznej. Autorem jest Jan Popłoński.