1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Andrzej Sapkowski życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Andrzeja Sapkowskiego

Andrzej Sapkowski to polski pisarz, specjalizujący się w literaturze fantastycznej. Z wykształcenia jest ekonomistą. Urodził się 21 czerwca 1948 roku w Łodzi. Znany jest przede wszystkim z opowiadań i sagi o Wiedźminie, Geralcie z Rivii. Jego książki przetłumaczono na ponad 20 języków.

Wykształcenie

Andrzej Sapkowski uczęszczał do XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi. Po zdaniu matury rozpoczął studia na Uniwersytecie Łódzkim. Początkowo pracował w zawodzie. Był handlarzem futer na rynku międzynarodowym.

Twórczość

Debiut literacki Sapkowski miał w 1986 roku. Opublikował wtedy w „Fantastyce” opowiadanie Wiedźmin, które dało początek przygodom wiedźmina Geralta z Rivii. Dzieje wiedźmina pisarz zamieścił w zbiorach opowiadań oraz 5 tomowej sadze.

W dorobku Andrzeja Sapkowskiego znalazła się także trylogia husycka – Narrenturm, Boży bojownicy i Lux perpetua. Głównym bohaterem trylogii jest Reinmar z Bielawy. Wydarzenia rozgrywają się w czasie wojen husyckich. Poza bohaterami stworzonymi przez autora w utworach znajdziemy również postaci historyczne.

Poza cyklem wiedźmińskim oraz trylogią husycką Sapkowski jest autorem książek, takich jak Świat króla Artura. Maladie, Rękopis znaleziony w Smoczej Jaskini, Żmija oraz opowiadań z poza cyklu o Wiedźminie, które zostały umieszczone w zbiorze Coś się kończy, coś się zaczyna.

Wywiad

W 2005 roku na rynku ukazał się wywiad rzeka Historia i fantastyka. Stanisław Bereś – historyk literatury i krytyk, przeprowadził wywiad z jednym z najpopularniejszych autorów polskiej fantastyki – Andrzejem Sapkowskim. Rozmowy panów dotyczyły światopoglądu, kwestii artystycznych, metod twórczości, utworów i bohaterów stworzonych przez pisarza. Rozmowy są energiczne, błyskotliwe i wnikliwe, pokazują jak inteligentnym, intrygującym oraz świadomym swojej wartości pisarzem jest Andrzej Sapkowski.

Nagrody

Pisarz został uhonorowany licznymi nagrodami zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Otrzymał m.in. Paszport „Polityki”, Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, Nagrodę Sfinksa, Nagrodę Fundacji Literackiej im. Natalii Gall, World Fantasy Award, czy też David Gemmel Award for Fantasy.

Wiedźmin

Wiedźmin, czyli Geralt z Rivii, to mutant, zabójca potworów, posiadający nadludzką siłę i posługujący się magicznymi znakami. Dzięki Próbie Traw zyskał niezwykłe zdolności fizyczne i psychiczne. Charakteryzuje się bladą cerą oraz białymi włosami. Bohater przemierza Królestwa Północy, w których musi zmierzyć się z licznymi kłopotami. Wiedźmińskie opowiadania oraz saga o wiedźminie znane są na całym świecie. Na podstawie książek powstały komiksy, gry fabularne, film pełnometrażowy oraz serial telewizyjny. Serial Wiedźmin zadebiutował w serwisie Netflix 20 grudnia 2019 roku. Pomimo różnych opinii został pozytywnie przyjęty przez fanów i recenzentów.

Zbiory opowiadań o wiedźminie

  • Wiedźmin (1990)
  • Ostatnie życzenie (1993)
  • Miecz przeznaczenia (1993)

Saga o wiedźminie

  • Krew elfów (1994)
  • Czas pogardy (1995)
  • Chrzest ognia (1996)
  • Wieża Jaskółki (1997)
  • Pani Jeziora (1999)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

88 − 85 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej. Autor to Niccolò Caranti.