1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Elton John życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Eltona Johna

Elton John, a właściwie Reginald Kenneth Dwight, to brytyjski piosenkarz. Urodził się 25 marca 1947 roku w Pinner.

Kariera

Muzyką interesował się już od wczesnego dzieciństwa. W wieku 2 lat zaczął uczyć się gry na pianinie, a gdy miał 11 lat dostał się do Royal Academy Of Music. W 1964 roku założył swój pierwszy zespół Bluesology, a cztery lata później zmienił nazwisko na Elton John. W 1969 roku wydał debiutancki album zatytułowany Empty Sky, który mimo że otrzymał dobre recenzje, nie odniósł sukcesu komercyjnego. Rok później artysta wypuścił album o tytule Elton John zawierający utwór Your Song, który trafił na szczyty list przebojów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Płyta okazała się prawdziwym przełomem zarówno artystycznym, jak i komercyjnym. Elton zdobył wierne grono fanów, a jego popularność rosła z każdym kolejnym albumem. Pół roku później muzyk wydał album Tumbleweed Connection, który jako pierwszy w jego karierze pokrył się platyną.

W 1972 wydał kolejną płytę zatytułowaną Honky Hateau, którą promowała piosenka Rocket Man - jedno z najpopularniejszych do tej pory dzieł artysty. Rok późnij ukazało się kolejne wydawnictwo Brytyjczyka - płyta Don’t Shoot Me I’m Only the Piano Player. W tym samym roku wydał też kolejny, siódmy już krążek Goodbye Yellow Brick, który do tej pory jest najlepiej sprzedającym się dziełem z dyskografii muzyka. Płyta zawierała balladę Candle In the Wind poświęconą pamięci Marylin Monroe. W latach 70. Elton John miał już zapewniony status gwiazdora, a z każdym kolejnym dziełem tylko go umacniał. W tym czasie powstała też większość przebojów tego piosenkarza, takich jak: Don’t Let The Sun Go Down On Me, Someone Saved My Life Tonight czy Sorry Seems To Be The Hardest Word. W latach 80. powstały natomiast takie hity jak I’m Still Standing oraz Sacrifice. Wtedy też kariera muzyka trochę przystopowała ze względu na jego problemy ze zdrowiem i uzależnieniami. Nadal jednak był jednym z najlepiej sprzedających się artystów na świecie. Kolejne sukcesy nadeszły w latach 90., kiedy wokalista ogarnął swoje życie i wrócił na estradę. W 1994 roku wraz z Hansem Zimmerem stworzył ścieżkę dźwiękową do animacji Król Lew za którą zdobył pierwszego Oscara. Komponował również muzykę do bajki Droga do Eldorado oraz musicali Aida i Billy Elliott. W 1998 roku Elton John otrzymał tytuł szlachecki z rąk Królowej Elżbiety II za osiągnięcia muzyczne oraz działalność charytatywną.

W 2018 roku artysta koncertem rozpoczął pożegnalną trasę koncertową obejmującą 300 występów na wszystkich kontynentach świata. Rok później powstał film biograficzny o muzyku zatytułowany Rocketman, który John współprodukował.

Elton John jest prawdziwą legendą muzyki i miał ogromny wpływ na światową sceną muzyczną i jej historię.

Uzależnienia

W latach 80. muzyk popadł w kilka nałogów - był uzależniony od alkoholu i narkotyków oraz po chorobliwym objadaniu się - zaczął cierpieć na bulimię. Artysta przyznał, że wychodzenie z nałogów zajęło mu w sumie 16 lat. Po podjęciu terapii i wyjściu na prostą muzyk rozpoczął aktywną działalność charytatywną.

Życie prywatne

W 1976 roku Elton ogłosił że jest biseksualistą, a potem przyznał, że jest osobą homoseksualną. W 1984 roku ożenił się z Niemką, Renatą Blauel, z którą rozstał się cztery lata później. W 1993 roku poznał Davida Furnisha, z którym w 2005 roku zawarł cywilny związek partnerski. Po zmianie brytyjskiego prawa pobrali się w 2014 roku. Para ma wspólnie dwóch synów urodzonych przez surogatkę – Zachary’ego Jacksona Levona oraz Elijaha Josepha Daniela.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

71 − 68 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: U.S. Embassy photographer