1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Elon Musk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym przedsiębiorcą?

Życiorys i biografia Elona Muska

Elon Musk jest amerykańskim przedsiębiorcą i filantropem. Urodził się 28 czerwca 1971 roku w Pretorii.

Wykształcenie

Na amerykańskich uczelniach zdobył tytuły Bachelor of Science z fizyki i Bachelor of Arts z ekonomii. W 1995 roku Musk rozpoczął studia na wydziale fizyki w Stanford University, po czym po dwóch dniach je rzucił, aby założyć przedsiębiorstwo Zip2.

Początki

Programowania nauczył się już jako dziecko. Jako 12-latek stworzył grę Blastar, na którą szybko znalazł się kupiec. Blastar został kupiony przez magazyn „PC and Office Technology” za 500 dolarów. W wieku 17 lat wyjechał do Kanady, gdzie pracował przy czyszczeniu kotłów i wyrębie lasów. Po dwóch latach przeniósł się do Toronto i pracował w dziale IT w banku. Pierwszym poważnym biznesem Muska był założony wspólnie z bratem startup Zip2. Była to internetowa baza danych i przewodnik, opracowany z myślą o wydawcach amerykańskich gazet. Ceny akcji spółki bardzo szybko zaczęły rosnąć. W 1999 roku przedsiębiorstwo zostało wykupione w 307 milionów dolarów w gotówce i 34 miliony w akcjach (łącznie 341 milionów dolarów). Elon Musk otrzymał 22 miliony dolarów.

Rozwój działalności

W tym samym roku Musk został współzałożycielem X.com, firmy świadczącej usługi finansowe i obsługującej płatności za pośrednictwem poczty elektronicznej, o wartości 10 milionów dolarów. Rok później przedsiębiorstwo to połączyło się ze spółką Confinity. W 2001 roku firma ta zmieniła nazwę na PayPal, a w 2002 roku została wykupiona przez serwis eBay za półtora miliarda dolarów w akcjach. Po sprzedaży PayPal, Elon Musk założył swoje trzecie przedsiębiorstwo w 2002 roku, a jego zainteresowania skierowały się w stronę eksploracji Kosmosu – w 2002 roku powstała firma Space Exploration Technologies, czyli SpaceX. Po 4 latach od założenia firmy Musk i jego zespół mogli świętować swój pierwszy sukces za sprawą udanego startu rakiety Falcon 1, która jako pierwsza prywatna rakieta w historii astronautyki umieściła satelitę na orbicie Ziemi. Zaledwie dwa lata później firma SpaceX zdobyła kontrakt na misje zaopatrzeniowe na międzynarodową stację kosmiczną. Musk postanowił rozszerzyć swoją działalność i w 2008 roku wraz z współpracownikami założyć firmę Tesla. Musk jest także głównym architektem jej produktów. Genialny przedsiębiorca pragnie umożliwić produkcję tanich samochodów elektrycznych, na które będą mogli pozwolić sobie zarówno mniej zamożni fani motoryzacji, jak i bardziej ekskluzywnych samochodów tworzonych dla zamożnych klientów.

Inne projekty

Kolejną inicjatywą Muska jest SolarCity. Jest to założona w 2006 roku firma, zajmująca się produkcją ogniw fotowoltaicznych. Wśród jej zadań jest m.in. dostarczanie instalacji, zdolnych zasilić stacje ładowania akumulatorów dla samochodów elektrycznych. Przedsiębiorca stworzył także system transportowy Hyperloop, firmę zajmującą się rozwojem neurotechnologii Neuralink, organizacji badawczej non-profit zajmującej się sztuczną inteligencją OpenAI oraz The Boring Company – firmę zajmującą się kopaniem tuneli górniczych. Największym marzeniem Muska jest osiedlenie się na Marsie w 2024 roku.W 2018 roku jego majątek wynosi 22,8 mld dolarów, dzięki czemu znalazł się na 54. pozycji najbogatszych ludzi świata magazynu „Forbes”.

Osobowość medialna

Wynalazca często udziela się na wielu portalach społecznościowych. Zagrał niewielką rolę w filmie Iron Man 2. Reżyser serii przyznał w jednym z wywiadów, że tworząc swoją wizję miliardera-superbohatera, wzorował się właśnie na postaci Elona Muska. Wizjoner wystąpił także w filmie Maczeta zabija oraz wystąpił w jednym z odcinków serialu Teoria wielkiego podrywu.

Działalność charytatywna

Przedsiębiorca założył własną fundację o nazwie Fundacje Muska, której celem jest finansowanie edukację naukowej, pomoc pediatryczna i badania nad czystą energią. Jest powiernikiem X PRIZE Foundation, promującej technologie odnawialnych źródeł energii.

Życie prywatne

Miliarder jak dotąd nie miał szczęścia w miłości. Swoją pierwszą żonę, Justine Wilson, poznał na Uniwersytecie Queen's w Ontario. Para pobrała się w 2000 roku, a dwa lata później Justine urodziła synka Nevadę, niestety chłopiec zmarł w wyniku zespołu nagłego zgonu niemowląt. W kolejnych latach małżeństwu urodziło się kolejne potomstwo bliźnięta, a następnie trojaczki – łącznie pięciu synów. W 2008 roku para rozstała się i podpisała dokumenty rozwodowe. Niedługo potem Musk poznał aktorkę Talulah Riley, a dwa lata później został jej mężem. Para rozwiodła się i pobrała znowu w 2013 roku. Jednak po 3 latach znów się rozwiedli. W 2016 roku miliarder spotykał się z aktorką Amber Heard, jednak i ten związek nie przetrwał próby czasu. Obecnie przedsiębiorca jest singlem, który publicznie przyznał, że stara się znaleźć nową miłość.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest NASA Kennedy.