1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Chris Martin życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Chrisa Martina

Chris Martin jest brytyjskim piosenkarzem. Urodził się 2 marca 1977 roku w Exeter.

Wykształcenie

Chris ukończył University College London, gdzie otrzymał dyplom na wydziale historii starożytnej, specjalizując się w tematyce grecko-rzymskiej.

Coldplay

W trakcie studiów na University College London Chris poznał Jonny'ego Bucklanda, Willa Championa oraz Guya Berrymana, z którymi w 1996 roku założył zespół. Najpierw grupa nazywała się Pectoralz, później Starfish, a następnie – Coldplay. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosło zespołowi wydanie singla Yellow w 2000 roku, zapowiadającego ich debiutancki album, Parachutes. Płyta błyskawicznie sprawiła, że zespół stał się rozpoznawały i zaczął osiągać sukcesy. Druga płyta, A Rush of Blood to the Head, z 2002 roku zdobyła wiele wyróżnień muzycznych, w tym tytuł Albumu roku według magazynu „New Musical Express”. Trzy lata później premierę miał kolejny album pt. X&Y, który został najczęściej kupowaną płytą roku. Trzy lata później Coldplay wydał czwarty krążek zatytułowany, Viva la Vida or Death and All His Friends, który zdobył nagrodę Grammy. Obecnie zespół ma na swoim koncie 9 albumów studyjnych i mnóstwo nagród oraz wyróżnień za swoją twórczość, między innymi, statuetki Brit Awards, wyróżnienia na ceremonii MTV Video Music Awards oraz siedem nagród Grammy. Zespół uważany jest za jeden z najpopularniejszych na świecie. W swoim dorobku oprócz własnych dzieł ma też wiele kolaboracji z innymi muzykami, między innymi, Faultline, The Streets, Ianem McCullochem, Kanye Westem oraz Nelly Furtado.

Działalność charytatywna

Chris Martin aktywnie działa na rzecz kampanii Make Trade Fair prowadzonej przez organizację Oxfam. W 2005 roku został wybrany na „Najseksowniejszego wegetarianina na świecie” przez organizację PETA. W 2019 roku Martin poinformował, że Coldplay odłożył start trasy koncertowej promującej nowy album. Powodem jest obawa, że koncerty negatywnie wpłyną na środowisko, między innymi przez kwestię lotów i przemieszczania się między często położonymi daleko miastami.

Życie prywatne i związki

Chris Martin uchodzi za jedną z najsympatyczniejszych osób w show biznesie. Jest skromny, serdeczny i empatyczny. Gwiazdor przez 13 lat był mężem hollywoodzkiej gwiazdy, Gwyneth Paltrow, z którą ma dwójkę dzieci, córkę Apple i syna Mosesa. Para rozwiodła się w 2016 roku. Po rozwodzie Chris związał się z aktorką, Jennifer Lawrence, związek ten jednak nie przetrwał próby czasu. Po rozstaniu z Lawrence zaczął się spotykać z kolejną aktorką, znaną z serii 50 twarzy Greya, Dakotą Johnson. Spotykali się prawie dwa lata, a ostatnio media zaczęły spekulować, że gwiazdy planują sformalizowanie związku. W rzeczywistości jednak para rozstała się w czerwcu 2019 roku i obecnie nie wiadomo, czy muzyk ma już nową wybrankę.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 7 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Christopher Johnson.