1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ellie Goulding życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Ellie Goulding

Ellie Goulding jest brytyjską piosenkarką. Urodziła się 30 grudnia 1986 roku w Lyonshall.

Początki kariery

Przygodę z muzyką rozpoczęła już w dzieciństwie, gdy w wieku 9 lat nauczyła się gry na klarnecie, a jako 15-latka sama nauczyła się gry na gitarze. Ellie pisze piosenki odkąd skończyła 14 lat. Studiowała na University of Kent w Canterbury, gdzie dostrzeżono jej talent muzyczny, po czym rozpoczęła współpracę z producentami muzycznymi, Frankmusikiem i Starsmithem. Zaczęła publikować w internecie swoje utwory, co zaowocowało rozgłosem w mediach i podpisaniem kontraktu z Polydor Records. Tuż potem wydała swój pierwszy utwór, Under The Sheets, a następnie zaczęła pracować nad debiutanckim albumem. Ukazał się on w 2010 roku i został zatytułowany Lights. Drugim singlem promującym krążek piosenkarki był Starry Eyed, który szybko osiągnął sukces na światowych listach przebojów i długo utrzymywał się na ich szczytach.

Rozwój kariery

Po 1,5 rocznej przerwie, podczas której Lights dostało się do czołówki prestiżowego amerykańskiego notowania Billboard Ellie wydała kolejny singiel zatytułowany Anything Could Happen, a druga płyta, Halcyon, ukazała się w 2012 roku. Zawierała takie przeboje jak Explosions i I Need Your Love we współpracy z Calvinem Harrisem. Utwory Goulding bardzo często wykorzystywane są w produkcjach kinowych i telewizyjnych. Piosenka I Know You Care została wykorzystana w promocji filmu Now Is Good, singiel Beating Heart promował film Niezgodna, a piosenka Love Me Like You Do – głośny film Pięćdziesiąt twarzy Greya. Piosenka ta przyniosła jej też pierwszą nominację do Grammy. W 2015 roku artystka wydała trzecią płytę zatytułowaną Delirium. Zawierała ona 16 utworów, a do jej produkcji zaangażowani zostali tacy muzycy jak Skrillex, Diplo i Max Martin. Fani nie doczekali się jeszcze czwartej płyty, której premierę wokalistka zapowiedziała w styczniu 2019 roku. Jednak po przerwie w nagrywaniu Goulding wydała kilka nowych utworów, między innymi Flux, Love I’m Given oraz Electricity. Pod koniec 2018 roku ukazał się także singiel Close To Me, który powstał we współpracy z Diplo i gościnnie występuje w nim raper Swae Lee. Fani z niecierpliwością czekają na oficjalny powrót Ellie do show biznesu, a co za tym idzie kolejnych albumów i tras koncertowych. O jej popularności i talencie świadczą rzesze wielbicieli, miliony wyświetleń na YouTube oraz fakt, że w 2011 roku została poproszona o występ podczas ceremonii zaślubin księcia Williama i księżnej Kate.

Życie prywatne i związki

Ellie i jej troje rodzeństwa wychowywała tylko mama. Ojciec porzucił rodzinę, gdy artystka miała 5 lat. Goulding bardzo stara się chronić swoje życie prywatne. Do tej pory niewiele było wiadomo na temat życia miłosnego Brytyjki. Piosenkarka przez dwa lata spotykała się z Dougiem Poynterem, wokalistą i basistą znanej w Wielkiej Brytanii grupy pop-rockowej. Ich związek zakończył się w 2016 roku. W 2019 poślubiła handlarza dziełami sztuki Caspara Joplinga. Pierwsze plotki o tym, że się spotykają, pojawiły się w kwietniu 2017 roku. Zostali wtedy przyłapani przez paparazzi, jednak bardzo długo trzymali swój związek w tajemnicy.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 − = 58

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Justin Higuchi.