1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Eleni życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Eleni

Eleni, a właściwie Eleni Dzoka, jest polską piosenkarką greckiego pochodzenia. Urodziła się 27 kwietnia 1956 roku w Bielawie.

Pochodzenie i rodzina

Rodzice piosenkarki pochodzą z Grecji. Są emigrantami z okresu wojny domowej w latach 50. Eleni jest najmłodszym z dziesięciorga ich dzieci.

Kariera muzyczna

Eleni ukończyła szkołę muzyczną w klasie gitary. Swoje pierwsze kroki w świecie muzyki stawiała w szkolnych zespołach Niezapominajki, a następnie licealnym zespole Ballada. Od roku 1975 śpiewała w zespole Prometeusz, z którym wydała płytę Po słonecznej stronie życia., która zapewniła jej rozpoznawalność w Polsce i nie tylko. Artystka zaczęła koncertować w kraju i zagranicą, gdzie zazwyczaj śpiewała dla Polonii. W 1980 roku rozpoczęła karierę solową. W 1987 roku rodzice i ośmioro rodzeństwa wraz z rodzinami postanowiło wyjechać do Grecji. Eleni jednak została, wierząc że to właśnie Polska jest jej domem. Zespół wydał kilkanaście płyt, z czego siedem otrzymało status złotej płyty, a dwie platynowej. Wokalistka czterokrotnie uczestniczyła w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu: w latach 1984, 1990, 1991 i 1993. W 2002 roku otrzymała statuetkę Złotej Muzy Polskich Nagrań od państwowej firmy muzycznej Polskie Nagrania. W 2006 roku Eleni wydała książkę Nic miłości nie pokona, która jest ilustrowanym albumem zawierającym wywiad udzielony mnichowi Paulinów, ks. Robertowi Łukaszukowi, w którym piosenkarka opowiada o swoim życiu i doświadczeniach artystycznych. Eleni nigdy nie przerwała swojej kariery, wierząc że muzyka jest lekarstwem dla jej duszy. Do tej pory nagrała ponad 20 płyt.

Tragedia

W 1994 roku w rodzinie piosenkarki doszło do tragedii, która zaważyła na jej dalszym życiu i karierze. Córka Eleni, 17-letnia Afrodyta, została brutalnie zamordowana przez byłego chłopaka, który nie umiał poradzić sobie z ich rozstaniem. Zaślepiony chęcią zemsty Piotr G. wywiózł dziewczynę do lasu i zabił, strzelając jej w skroń, a następnie w serce. Morderca został skazany na 25 lat pozbawienia wolności. Po utracie jedynego dziecka piosenkarka pogrążyła się w bólu i rozpaczy i długo obwiniała siebie za tę tragedię. Kiedy dowiedziała się, kim jest sprawca, zadzwoniła do jego matki. Po latach wybaczyła zabójcy swojej córki, by, jak sama powiedziała, móc spokojnie żyć. W 2015 roku okazało się że Piotr G. został przedwcześnie zwolniony z więzienia i pod zmienionym nazwiskiem mieszka w Berlinie. Dla Eleni to wciąż bolesna sprawa, ale postanowiła, że nie będzie już udzielać żadnych wywiadów na ten temat. W przetrwaniu najgorszych w życiu chwil i wybaczeniu sprawcy artystce pomogła głęboka wiara w Boga.

Życie prywatne

Eleni jest zamężna z Fotisem Tzokasem, którego bratem jest Kostas Tzokas, założyciel grupy Prometeusz.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 8 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Sławek