codziennie nowe aktualizacje
Anna German życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Anny German
Anna German była polską piosenkarką. Urodziła się 14 lutego 1936 roku w Urgenczu, a zmarła 25 sierpnia 1982 roku w Warszawie.
Pochodzenie i dzieciństwo
German miała pochodzenie polsko-niemiecko-rosyjsko-holenderskie. Jej ojciec urodził się w Łodzi, ale pochodził z Niemiec. Jej mama wywodziła się natomiast od holenderskich mennonitów. W 1938 roku ojciec Anny został rozstrzelany pod zarzutem szpiegostwa, a ona wraz z mamą i babcią trafiły na zesłanie. Matka Anny wyszła ponownie za mąż w 1942 roku, za Polaka Hermena Barnera, dzięki czemu mogła razem z córką w 1946 roku wyjechać do Polski. Początkowo zamieszkały w Nowej Rudzie, a po 1949 roku przeprowadziły się do Wrocławia.
Wykształcenie
Anna studiowała geologię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1962 roku obroniła pracę magisterską.
Kariera muzyczna
Już w czasie studiów German zaczęła występować i dawać koncerty, zarabiając niewielkie pieniądze. Jej debiutanckie występy artystyczne miały miejsce już w 1960 roku. Trzy lata później zdobyła II nagrodę w dniu polskim za utwór Tak mi z tym źle podczas III Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. W 1964 roku zdobyła drugą nagrodę na Festiwalu Piosenki w Opolu, wykonując utwór Tańczące Eurydyki. Za ten utwór otrzymała też dwie nagrody podczas Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie. W kolejnym roku zdobyła I nagrodę na III Festiwalu Piosenki w Opolu, wykonując utwór Zakwitnę różą. Dzięki rozgłosowi, jaki zyskała dzięki tym wyróżnieniom początkująca piosenkarka otrzymała szansę wyjazdu do Włoch, gdzie została zaproszona przez włoską firmę fonograficzną. Jej kariera nabrała tempa, gdy podpisała z nią trzyletni kontrakt muzyczny. Zaczęła być dostrzegana przez innych międzynarodowych twórców i producentów. W 1967 jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu w San Remo, a także jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej. Dobrą passę w życiu wokalistki przerwał wypadek samochodowy, który zdarzył się w 1967 roku. Przez obrażenia, jakich doznała, dużo mówiło się o końcu kariery dobrze zapowiadającej się artystki. Jednak dzięki długotrwałej rehabilitacji German udało się powrócić do zdrowia i trzy lata później powróciła także na scenę. Powróciła do Polski, gdzie nagrała płytę zatytułowaną Człowieczy los. Wystąpiła na Festiwalu Piosenki w Opolu, gdzie zdobyła nagrodę za utwory Człowieczy los i Być może. W latach 70. German nagrywała wiele piosenek po rosyjsku i dużo koncertowała w ZSRR, gdzie jej twórczość była bardzo ceniona. Karierę artystki brutalnie przerwała informacja o chorobie. Z powodu raka German zmuszona była odwołać wiele koncertów. Całkowicie poddała się w 1980 roku, gdy nastąpił nawrót choroby zdiagnozowanej jako mięsak kości. Walcząc z chorobą Anna nadal komponowała i tworzyła muzykę, zwłaszcza psalmy i pieśni kościelne.
Śmierć
Zmarła w 1982 roku po dwuletniej walce z nowotworem. Zmarła w szpitalu, a pochowana została na cmentarzu ewangelicko-reformowanym w Warszawie. Z okazji 30. rocznicy śmierci Anny German, w 2012 roku powstał rosyjski serial biograficzny o życiu artystki.
Życie prywatne
W 1972 roku wyszła za mąż za Zbigniewa Tucholskiego, z którym miała syna Zbigniewa. Po wykryciu choroby artystka powierzyła swoje życie Bogu, modląc się gorliwie o zdrowie. Wtedy też postanowiła zawrzeć z partnerem ślub kościelny.
Komentarze
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu: https://pl.wikipedia.org/ Domena publiczna File:Anna German-legitymacja studencka (cropped).jpg Utworzony: około 1959 date QS:P,+1959-00-00T00:00:00Z/9,P1480,Q5727902
Anna German nie miala muzycznego wykształcenia. Glos miała „ustawiony” z natury, co zdaża się rzadko