1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Egon Schiele życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym artystą?

Życiorys i biografia Egona Schiele’a

Egon Schiele przyszedł na świat 12 czerwca 1890 r. w Tulln an der Donau, zmarł 31 października 1918 r. w Wiedniu. Był austriackim malarzem i grafikiem. Jego dzieła wzbudzały wiele kontrowersji. Tworzył w stylu inspirowanym secesją. Szczególnie znany z aktów, portretów i pejzaży. 

Dzieciństwo i młodość 

Jego matka Marie była czeskiego pochodzenia. Ojciec Adolf pracował w kolejach państwowych w Austrii. W dzieciństwie Egon chętnie rysował pociągi. 

Ojciec chorował na kiłę, osierocił go, kiedy chłopiec miał 15 lat. Trafił pod opiekę wuja Leopolda Czihaczec. Był pod wrażeniem jego umiejętności. Posłał go w Wiedniu do prestiżowej szkoły Kunstgewerbeschule (Szkole Sztuki i Rzemiosła). Spędził tam zaledwie rok. Później przeniósł się do miejscowej Akademii Sztuk Pięknych. Szkoła należała do bardziej konserwatywnych, co przytłaczało młodego artystę. Spędził tam trzy lata.

Działalność artystyczna

Jego patronem był sam Gustav Klimt. Poznali się w 1907 r. Od tego czasu młody artysta miał wsparcie w znanym już wtedy i poważanym malarzu. Klimt pomagał mu finansowo, kupując jego rysunki. Wprowadził go też w środowisko twórców secesji oraz wpływowych mecenasów sztuki. Pomagał mu w organizacji wystaw. 

Pierwsza wystawa jego prac odbyła się w 1908 r. Zorganizowano ją w austriackim mieście Klosterneuburg. Rok później dołączył do grona założycieli grupy nowej sztuki

Razem ze swoją partnerką opuścili Wiedeń, aby zamieszkać w Krumau w Czechach. Zostali wyrzuceni z miasta, ponieważ stosunki artysty z młodymi modelkami wzbudzały zbyt wiele kontrowersji. Para powróciła do Austrii. Zamieszkali w Neulengbach. 

Artysta ponownie uwikłał się w kontrowersyjne stosunki z modelkami i w 1912 r. zarzucono mu uwodzenie niepełnoletniej modelki. W związku z oskarżeniami do jego pracowni przybyła policja. Na miejscu znaleźli rysunki i szkice, które przedstawiały nagie kobiety. Sklasyfikowano je jako pornograficzne. Trafił do więzienia. Spędził tam 21 dni. Cały czas tworzył. 

Kiedy wybuchła I wojna światowa, Schiele nie zaprzestał działalności artystycznej. W tym czasie jego kariera przyspieszyła. Wystawiał nie tylko w Wiedniu, ale też w Zurychu, Pradze, Kolonii, Monachium, Paryżu czy Dreźnie. Jego prace były coraz lepiej wyceniane.

Zmarł w wieku 28 lat, kilka dni po śmierci swojej żony Edith. 

Życie prywatne 

Zakochany w Valerie Neuzil, którą poznał w 1911 r. Kobieta była modelką Klimta. Kiedy para zamieszkała razem, pozowała również do obrazów Egona. 

Porzucił ją w 1915 r., po tym gdy poznał Edith Harms. Para wzięła ślub. Kobieta zmarła w 1918 r., była w szóstym miesiącu ciąży. 

Dodatkowe informacje

W Krumau obecnie można zwiedzać muzeum poświęcone jego twórczości.

Jego najdrożej sprzedanym obrazem jest Pejzaż Krumau. W 2003 r. sprzedano go za ponad 20 milionów dolarów. Nabywca pozostał anonimowy. 

W swoich pracach koncentrował się na ludzkiej seksualności. Chętnie malował akty, portrety i pejzaże. Tworzył w indywidualnym stylu, który był inspirowany secesją. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

28 − 19 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Źródło: Dorotheum.