1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Armand Duplantis życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Armanda Duplantis

Amerykańsko - szwedzki lekkoatleta, specjalizujący się w skoku o tyczce. Aktualny rekordzista świata, multimedalista imprez rangi mistrzowskiej.

Dzieciństwo, edukacja

Armand „Mondo” Duplantis urodził się 10 listopada 1999 r. w Lafayette (USA). Ma amerykańsko-szwedzkie pochodzenie i większość swojego życia spędził w Stanach Zjednoczonych, ale reprezentuje Szwecję - kraj pochodzenia swojej mamy.

Wywodzi się z rodziny o mocnych sportowych korzeniach. Jego ojciec, Greg Duplantis również był tyczkarzem (rekord życiowy 5,80 m), matka Helena Hedlund trenowała siedmiobój i siatkówkę. Związek ze skokami o tyczce mieli także dwaj starsi bracia Armanda (jeden z nich zamienił ten sport na baseball). Wielu komentatorów stwierdza, że chłopiec był już od początku „skazany” na sukces w tej dyscyplinie sportu. Jako kilkulatek bawił się koło skoczni lekkoatletycznej znajdującej się w ogrodzie przy domu i skakał na pufy w salonie przy pomocy kija od miotły.

Pierwsze prawdziwe skoki oddał mając 7 lat, przy pomocy specjalnie zrobionych w tym celu tyczek. Za jego obecnym sukcesem stoją rodzice, którzy równocześnie zostali trenerami chłopca.

Duplantis po ukończeniu college'u zaczął studia na Uniwersytecie Stanowym Luizjany. Przerwał je jednak, by móc całkowicie skupić się na zawodowym uprawianiu sportu.

Kariera juniorska

Lokalne sukcesy osiągał już jako siedmio- i 12 latek. Z kolei pierwsze osiągnięcia na międzynarodowych zawodach juniorskich zdobył mając 15 lat. W 2015 r. podczas mistrzostw świata juniorów młodszych skoczył na wysokość 5,30 m. zdobywając złoty medal i równocześnie rekord zawodów. Należą do niego juniorskie rekordy świata w kilku kategoriach wiekowych.

W juniorskich mistrzostwach świata zdobył dwa medale: brąz w trakcie zawodów rozgrywanych w 2016 r. w Bydgoszczy, a dwa lata później złoto w fińskim Tampere.

Jako reprezentant Szwecji osiągał sukcesy również na mistrzostwach Starego Kontynentu. W 2017 r. sięgnął po złoto skacząc 5,65 m w zawodach rozgrywanych w Grosseto.

Mistrzostwa Świata

Jeszcze w tym samym roku pojechał do Londynu na swoje pierwsze seniorskie mistrzostwa świata. Zajął tam 9 miejsce skacząc na wysokość 5,5 m. Rok później w trakcie halowego czempionatu globu zdobył 7 lokatę.

W 2019 r. podczas mistrzostw świata rozgrywanych w Doha wygrał tytuł wicemistrzowski ulegając jedynie Amerykaninowi Samowi Kendricks’owi.

Mistrzostwa Europy

Swój pierwszy tytuł mistrzowski Armand zdobył dość niespodziewanie, zaledwie miesiąc po wygraniu mistrzostw świata juniorów. Przeskoczył belkę na wysokości 6,05 m., zostając najmłodszym tyczkarzem w historii tej dyscypliny, który pokonał barierę 6 metrów. Mondo w momencie uzyskania tytułu miał niespełna 19 lat, co nie zdarzyło się do tej pory żadnemu mistrzowi jakiejkolwiek konkurencji technicznej. Swoim skokiem ustanowił również rekord Szwecji, a ze względu na podwójne obywatelstwo, również Stanów Zjednoczonych. Ogromny sukces młodego zawodnika został zauważony na całym świecie. Jednak Duplantis nie korzystał od razu ze swojego nowego statusu gwiazdy i nie podpisał żadnych kontraktów reklamowych. Powodem był regulamin jego uczelni w Luizjanie, który zabraniał swoim studentom-zawodnikom czerpania korzyści majątkowych z uprawianego sportu.

Na ostatnie halowe mistrzostwa Europy (rozgrywane w 2021 r. w Toruniu) Armand przyjechał jako rekordzista i niekwestionowany faworyt. Oczekiwania okazały się jak najbardziej uzasadnione, a Duplantis ponownie pokazał swoja dominację w skoku o tyczce. Zdobył złoty medal pokonując wysokość 6,05 m.

Rekordy

Należą do niego dwa najważniejsze rekordy w skoku o tyczce, obydwa pobite w 2020 r. 8 lutego w trakcie mitingu w Toruniu pierwszy raz pobił halowy rekord świata skacząc na wysokość 6,17 m. Tydzień później w Glasgow poprawił swój wynik o centymetr. Kilka miesięcy poźniej, w trakcie zawodów rozgrywanych na stadionie w Rzymie pokonał ponad dwudziestoletni rekord należący do Sergieja Bubki. Skoczył 6,15 m. co jest obecnie najlepszym wynikiem światowej lekkoatletyki.

Życie prywatne i ciekawostki

W czerwcu 2020 r. Duplantis przeprowadził się do Szwecji, gdzie trenuje i uczy się języka. Mieszka w Uppsali. Równocześnie, mniej więcej w tym samym czasie poznał szwedzką modelkę, Desire Inglander i dość szybko zostali parą. Zawodnik wspomina w wywiadach, że dziewczyna dodaje mu nowej energii i wspiera w nauce szwedzkiego.

Przyjaźni się z Renaud’em Lavillenie, również tyczkarzem (i poprzednim rekordzistą świata). Początkowo Francuz był dla Mondo idolem (miał on w swoim pokoju plakat z autografem starszego kolegi po fachu). Obecnie mimo, że obydwaj rywalizują na tych samych zawodach są w bardzo zażyłej relacji.

Jest ambasadorem marek Puma i Red Bull. Ta ostatnia wymyśliła nawet specjalne hasło dla Duplantisa oddające charakter jego dyscypliny – „born to fly”.

Nigdy nie był skupiony na konkretnej diecie, w przeciwieństwie do większości profesjonalnych sportowców. M.in. nie przepada za warzywami i unika ich na ile to możliwe w swoim jadłospisie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

36 − 34 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji: CC BY-SA 4.0; autor zdjęcia: Frankie Fouganthin