1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Dua Lipa życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Duy Lipy

Dua Lipa jest brytyjską wokalistką i modelką. Urodziła się 22 sierpnia 1995 roku w Londynie.

Pochodzenie i rodzina

Urodziła się w rodzinie albańskich Kosowian pochodzących z Prisztiny. Jej rodzice przybyli do Anglii w latach 90. Imię Dua w języku albańskim oznacza „miłość”. W wieku 13 lat wraz z rodzicami przeniosła się do Kosowa, ze względu na karierę zawodową jej ojca, ale rodzina spędziła tam tylko cztery lata, po czym ponownie przeniosła się do Londynu.

Kariera muzyczna

Po przeprowadzce do Londynu Dua zaczęła nagrywać covery swych ulubionych piosenek i umieszczać je na swoim profilu w serwisie YouTube. Szybko zyskała grono fanów i została dostrzeżona przez ludzi z branży muzycznej. Nastolatka zaczęła śpiewać w chórkach, nagrywając z muzykami, takimi jak Alessia Cara czy Chance The Rapper. Na początku 2015 roku podpisała kontrakt z wytwórnią Warner Music Group i już w tym samy roku wydała swój debiutancki singel zatytułowany New Love. Dwa miesiące później wydała swój drugi singiel, Be The One, który odniósł wysokie notowania w krajach takich jak: Polska, Wielka Brytania, Australia, Austria, pokrył się także złotem w Niemczech i Nowej Zelandii, natomiast w Belgii i we Włoszech – platyną. W 2017 roku ukazała się debiutancka płyta wschodzącej gwiazdy muzyki pop zatytułowana po prostu Dua Lipa zawierająca 12 utworów. Wokalistka szybko zyskała sławę i rzesze fanów. Zaczęła także otrzymywać propozycje współpracy od znanych muzyków. Pierwszym z nich był Sean Paul, który zaprosił Lipę do zaśpiewania w jego utworze No Lie. Piosenka błyskawicznie stała się hitem i przez długi czas utrzymywała się na szczytach list przebojów największych stacji radiowych. Kolejną udaną współpracę zaliczyła z producentem muzycznym Martinem Garrixem, z którym zrealizowała piosenkę Scared To Be Lonely. W 2018 roku nagrała również utwór If Only z jednym z najbardziej znanych śpiewaków operowych na świecie, Andreą Bocelli.

Rozwój kariery

Dokonania i talent artystki doceniono już wieloma prestiżowymi nagrodami. W 2018 roku mogła się cieszyć aż pięcioma nominacjami do Brit Awards. Młoda gwiazda okazała się pierwszą w historii angielskiego przemysłu muzycznego kobietą, która otrzymała w jednym roku aż tyle nominacji do tej nagrody. Ostatecznie piosenkarka wystąpiła na gali i opuściła ją z dwoma statuetkami w kategoriach Najlepsza Piosenkarka i Najlepszy Debiut. Rok później wygrała dwie statuetki Grammy w kategoriach Najlepszy nowy artysta i Najlepsze nagranie taneczne. Dua Lipa nie spoczywa jednak na laurach. W 2019 roku wydała kolejny singiel, Don't Start Now, promujący jej nachodzący, drugi album studyjny zatytułowany Future Nostalgia. Premiera krążka przewidziana jest na rok 2020, ale już teraz znana jest lista krajów i miast, w których wystąpi piosenkarka w ramach trasy koncertowej promującej nową płytę.

Życie prywatne i związki

Mimo że nieustannie cieszy się zainteresowaniem mediów i portali plotkarskich, Dua Lipa stara się chronić swoje życie prywatne. Do tej pory niewiele było wiadomo na temat życia prywatnego 24-letniej Brytyjki. Artystka przez kilka lat była w związku z Isaakiem Carewem. Po burzliwym rozstaniu w 2017 roku para kilkakrotnie się schodziła i rozstawała. Do ostatecznego zerwania doszło w 2019 roku. Ostatni raz wokalistka i model pojawili się publicznie razem na Met Gali 2019. Lipa szybko odnalazła pocieszenie w ramionach nowego wybranka Anwara Hadid – młodszego brata znanych modelek Belli i Gigi. Piosenkarka aktywnie prowadzi profile na mediach społecznościowych, na których publikuje zdjęcia pochodzące głównie z koncertów i imprez, na których się pojawiła. Co jakiś czas dzieli się z fanami także zdjęciami z życia prywatnego. 

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

91 − 82 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Justin Higuchi.