1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

David Fincher życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym reżyserem?

Życiorys i biografia Davida Finchera

Przyszedł na świat 28 sierpnia 1962 roku w Denver w stanie Colorado w USA. Producent i reżyser filmowy. 

Dzieciństwo i młodość 

Od wczesnej młodości związany był z produkcjami filmowymi. Początki jego kariery to praca przy animacji. W wieku 18 lat zatrudnił się w wytwórni George’a Lucasa Industrial Light & Magic (firma zajmowała się pracą nad efektami specjalnymi). Pracował tam między innymi nad filmami takimi jak: Powrót Jedi, Indiana Jones i Świątynia Zagłady. Pracę w wytwórni porzucił na rzecz własnej działalności. 

Początki kariery reżysera

Swoją karierę reżyserską zaczynał od produkcji reklam i teledysków. Współpracował między innymi z Pepsi, Levis, Revlon czy Nike. Stworzył teledyski na przykład dla The Rolling Stones, George’a Michael’a czy Madonny.

Dopiero w 1992 roku do kin trafił jego debiut filmowy Obcy 3. Został on jednak chłodno przyjęty, co skłoniło Finchera do powrotu do produkcji telewizyjnych. Trzy lata później w jego ręce trafił genialny scenariusz, który napisał Andrew Kevin Walker. Sprawił on, że na nowo zajął się reżyserią filmową. W ten sposób powstał film Siedem, kryminał z Morganem Freemanem i Bradem Pittem, Kevinem Spacey’em i Gwyneth Paltow. Pozytywne przyjęcie przez widzów i krytyków ugruntowało jego pozycję w Hollywood. To historia dwóch policjantów, którzy szukają seryjnego mordercy. Film nagrodzony został Oscarem w kategorii najlepszy montaż.

Mroczny klimat Fincher utrzymał również w kolejnych filmach: Gra (1997 r.) – tym razem w rolą główną wcielił się Michael Douglas oraz Podziemny krąg (1999 r.) – w obsadzie między innymi Brad Pitt, Edward Norton (który schudł aż 9 km w czasie przygotowań do roli) i Helen Bonham-Carter. Rok 2002 to thriller Azyl, kolejny film Zodiak powstał po pięcioletniej przerwie, czyli w roku 2007. 

Późniejsza kariera

Z kolei w 2008 roku do kin trafił dramat Ciekawy przypadek Benjamina Buttona o człowieku, który młodnieje zamiast się starzeć. Fincher otrzymał za niego nominację do Oscara w kategorii najlepszy reżyser. W główne role wcielili się Brad Pitt i Cate Blanchett.

Rok 2010 to duży sukces The Social Network ze scenariuszem Aarona Sorkina, który powstał na bazie książki Miliarderzy z przypadku Bena Mezricha. To film biograficzny, który opowiada historię Marka Zuckerberga i zdradza kulisy powstawania portalu Facebook. Film zdobył aż osiem nominacji do Oscara, w tym dla Davida Finchera za reżyserię. Ostatecznie przyznano mu trzy statuetki: za najlepszy scenariusz adaptowany, muzykę i montaż. Praca reżysera została nagrodzona Złotym Globem i nagrodą BAFTA.

W 2011 roku na ekrany kin trafiła ekranizacja bestsellerowej powieści Stiega Larssona Dziewczyna z tatuażem (książka nosi tytuł Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet). Daniel Craig i Rooney Mara wcielili się w główne role. Trzy lata później Fincher wyreżyserował Zagubioną dziewczynę, thriller oparty na powieści Gillian Flynn. Za te film Fincher otrzymał swoją trzecią nominację do Złotego Globu.

Dla platformy Netflix realizował również seriale House of Cards oraz Mindhunter. 

Życie prywatne

Przez pięć lat był w związku z Donyą Fiorentino. Ich małżeństwo zakończyło się rozwodem w 1995 roku. Mają córkę Phelix, która urodziła się w 1994 r.

Wybrana filmografia

  • 1992: Obcy 3
  • 1995: Siedem
  • 1997: Gra
  • 1999: Podziemny krąg
  • 2002: Azyl
  • 2007: Zodiac
  • 2008: Ciekawy przypadek Benjamina Buttona
  • 2010: The Social Network
  • 2011: Dziewczyna z tatuażem
  • 2014 Zaginiona dziewczyna

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + = 3

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org, jego autorem jest Raffi Asdourian. Zdjęcie wykorzystano na podstawie licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic.