1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Guillermo del Toro życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym reżyserem?

Życiorys i biografia Guillermo del Toro

Przyszedł na świat 9 października 1964 roku w meksykańskim mieście Guadalajara. Reżyser filmowy, producent i scenarzysta. W 2018 roku zdobył Oscara za reżyserię filmu Kształt wody. Dodatkowo produkcja została uznana za najlepszy film roku. 

Dzieciństwo i młodość 

Dzieciństwo spędził z babcią, która wychowywała go w katolickim duchu. Już jako kilkulatek lubił oglądać filmy i żywo interesował się ich produkcją. Ukończył studia na uniwersytecie w Guadalajara. 

Kariera reżyserska

Reżyserią zajął się w wieku 21 lat. Początki jego kariery to praca pod okiem znanego i nagradzanego Dicka Smitha (laureata Oscara, mistrza efektów specjalnych). Del Toro zaczynał jako producent telewizyjny, współpracował głównie z meksykańską telewizją. Reżyserował dla niech popularne seriale. W 1985 roku powstał jego pierwszy film fabularny Dona Herlinda and Her Son. Był jego producentem, film wyreżyserował Jaime Humberto Hermosillo.

Z kolei w 1993 roku do kin trafił horror pod tytułem Cronos, którego był reżyserem i scenarzystą. Za film otrzymał nagrodę specjalną na festiwalu w Cannes oraz kilka nagród meksykańskich. To właśnie ten film stał się przepustką do jego międzynarodowej kariery. 

Spośród wszystkich gatunków zdecydowanie najchętniej sięga po horror. W 1997 roku nakręcił Mutanta, do którego współtworzył również scenariusz wraz z Vanessą Taylor. Pierwszą nominację do Oscara – za najlepszy scenariusz oryginalny – dostał w 2007 roku za pracę nad Labiryntem Fauna. W latach 2012-2014 współtworzył scenariusz do trylogii Hobbita.

2013 rok to czas, kiedy do kin trafiła wyreżyserowana przez niego superprodukcja Pacific Rim, film został dobrze przyjęty. W 2018 roku do kin trafił sequel Pacific Rim: Rebelia, tym razem wyreżyserowany przez Stevena S. DeKnight’a. 

W swojej karierze zajmował się również filmową adaptacją komiksów. Rok 2004 to premiera Hellboya, którego był reżyserem i scenarzystą. W 2008 roku wyszła jego kontynuacja. 

Film Kształt wody

Sławę i uznanie przyniósł mu film fantasy Kształt wody (zajmował się jego reżyserią i współtworzył scenariusz). Film do kin trafił w sierpniu 2017 r. (w Polsce w lutym 2018 r.). Przyniósł mu Oscara dla najlepszego reżysera oraz nominację za najlepszy scenariusz oryginalny. Wygrał również Złoty Glob za reżyserię, nagrodę Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BEFTA). Łącznie film nominowany był aż 73 razy (w tym w 13 kategoriach do Oscara) do prestiżowych nagród, zwyciężył 29 razy. W baśniowej scenerii opowiada historię Elisy, która pracuje jako sprzątaczka w tajnym, rządowym laboratorium. Trafia tam na niesamowitą istotę, która zmienia jej życie. 

Życie prywatne

Jest żonaty z Lorenzą Newton od 1986. Mają dwie córki: Marianę i Marisę. Jest pomysłodawcą i założycielem festiwalu filmowego w swoim rodzinnym mieście. Jest właścicielem własnej wytwórni filmowej. 

Wybrana filmografia

 • 1993: Cronos - reżyser
 • 1997: Mutant - reżyser
 • 2001: Kręgosłup diabła - reżyser, scenarzysta
 • 2002: Blade: Wieczny łowca II - reżyser, scenarzysta
 • 2004: Hellboy - reżyser, scenarzysta
 • 2006: Labirynt fauna - reżyser, scenarzysta
 • 2008: Hellboy: Złota armia - reżyser, scenarzysta
 • 2010: Nie bój się ciemności - scenarzysta
 • 2013: Pacific Rim - reżyser, scenarzysta
 • 2015: Crimson Peak. Wzgórze krwi - reżyser, scenarzysta
 • 2017: Kształt wody - reżyser, scenarzysta

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 3 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org, jego autorem jest GuillemMedina. Zdjęcie wykorzystano na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.