1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Darren Aronofsky życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym reżyserem?

Życiorys i biografia Darrena Aronofsky'ego

Przyszedł na świat 12 lutego 1969 r. w Brooklynie w Nowym Jorku. Jest amerykańskim reżyserem filmowym, producentem i scenarzystą. Jego najbardziej znane filmy to Zapaśnik, Czarny łabędź i Mother!.

Dzieciństwo i młodość

Jego rodzice to Charlotte i Abraham Aronofsky. Często angażuje ich jako statystów lub w inne mniejsze role w swoich filmach. Darren ma starszą siostrę. 

Ukończył studia filmowe na Uniwersytecie Harvarda. Supermarket Sweep to jego film dyplomowy, który ukazał się w 1991 roku. Dodatkowo, rok po Harvardzie ukończył studia reżyserskie na AFI Conservatory, oddziale Amerykańskiego Instytutu Filmowego. 

Kariera reżysera

Jego fabularny debiut to film Pi (1998 r.), czarno-biały dramat o genialnym matematyku, który bliski jest złamania kodu dającego władzę nad światem. Film inspirowany jest chasydzkimi historiami o znaczeniu liczb, które Aronofsky usłyszał podczas swoich studiów w Izraelu. Prace nad scenariuszem zajęły mu 2 lata. Budżet filmu wynosił zaledwie 60 tysięcy dolarów. Aby film mógł powstać złożyli się na niego znajomi, przyjaciele i rodzina reżysera. Na szczęście odniósł on spory sukces kasowy i zarobił około 3 miliony dolarów. 

Film przyniósł mu trzy nagrody – za najlepszy debiut scenariuszowy dostał Independent Spirit, natomiast na Festiwalu Filmowym Sundance doceniono reżyserię, otrzymał także nagrodę Open Palm za pracę reżysera (Nowojorskie Niezależne Nagrody Filmowe Gotham).  

Już w 2000 roku powstał kolejny film Requiem dla snu – przejmujący dramat o uzależnieniu, który przyniósł nominację do Oscara dla Ellen Burstyn, odtwórczyni głównej roli kobiecej. Jego trzeci pełnometrażowy film to dramat psychologiczny Źródło (2006 r.). W 2008 roku ukazał się Zapaśnik, dramat sportowy, który został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków. Film zdobył dwie nominacje do Oscara: dla najlepszego aktora pierwszoplanowego dla Mickey'a Rourke i dla aktorki drugoplanowej Marisy Tomei.

Dokładnie dwa lata później na ekrany kin trafił Czarny łabędź z Natalie Portman w roli głównej (aktorka zdobyła za tę rolę między innymi Oscara, Złoty Glob i nagrodę BAFTA).  Jest to dramat psychologiczny opisujący historię Niny, baletnicy, która pragnie wystąpić w Jeziorze łabędzim. Darren Aronofsky otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara w kategorii najlepszy reżyser. Jego praca jako reżysera została również doceniona nominacją do Złotego Globu oraz nagrody BAFTA. Kolejne filmy Aronofskiego to Noe: wybrany przez Boga  (2014 r.) oraz głośny Mother! z 2017 roku (Jennifer Lawrence i Javier Bardem w rolach głównych). 

Odznaczenia

Za niecodzienny talent i twórczość został wyróżniony medalem Franklina J. Schaffnera. Medal ten przyznaje Amerykański Instytut Filmowy, szansę na jego zdobycie mają osoby, które ukończyły szkołę działającą przy Instytucie. 

Działalność dodatkowa

W swojej karierze wyreżyserował dwa teledyski Pr R Squared (1999 r.) Clinta Mansella oraz The View (2011 r.) Lou Reeda & Metallica. Sporadycznie zajmuje się również reżyserią reklam. Dotychczas pracował z takimi firmami jak Revlon czy Givenchy. Dla organizacji Montana Meth Project realizował kampanię antynarkotykową w 2007 roku. 

Życie prywatne

W latach 2005-2010 zaręczony z modelką i aktorką Rachel Weisz. Mają syna Henry’ego Chance’a, który urodził się w 2006 roku.

Wybrana filmografia

  • 1991: Supermarket Sweep - reżyser, scenarzysta (film krótkometrażowy)
  • 1998: Pi (π) - reżyser, scenarzysta
  • 2000: Requiem dla snu - reżyser, scenarzysta
  • 2002: Ciśnienie - scenarzysta
  • 2006: Źródło - reżyser, scenarzysta
  • 2008: Zapaśnik - reżyser
  • 2010: Czarny łabędź - reżyser
  • 2014: Noe: Wybrany przez Boga - reżyser, scenarzysta
  • 2017: mother! - reżyser, scenarzysta

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

59 − 49 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org, jego autorem jest Andriy Makukha. Zdjęcie wykorzystano na podstawie licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International.