1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

David Bowie życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Davida Bowiego

David Bowie, a właściwie David Robert Jones, był brytyjskim piosenkarzem, multiinstrumentalistą, producentem muzycznym oraz aktorem. Urodził się 8 stycznia 1947 roku w Londynie, a zmarł 10 stycznia 2016 roku w Nowym Jorku.

Młodość

Jako 13-latek rozpoczął naukę gry na saksofonie. Jako nastolatek grał w kilku zespołach: The Konrads, The King Bees, The Mannish Boys i The Lower Third. Z żadnym nie udało mu się jednak odnieść sukcesu komercyjnego. W wieku 19 lat postanowił zmienić nazwisko na Bowie. Przełom w karierze ekscentrycznego muzyka nastąpił dopiero w 1969 roku, kiedy Bowie nagrał utwór Space Oddity. Rok później ukazał się jego debiutancki album zatytułowany po prostu David Bowie. W 1969 roku wydał drugą płytę pt. Space Oddity, która wzbudziła już większe zainteresowanie wśród krytyków i odbiorców.

Kariera muzyczna

Jego kolejny album The Man Who Sold the World ukazał się w 1970 roku, a już rok później wydał kolejną płytę zatytułowaną Hunky Dory. Płyta i przebojowy singel na niej zawarty Life on Mars okazały się sukcesami, podnosząc Bowiego do rangi supergwiazdy w Wielkiej Brytanii. W tym czasie artysta zaczął szokować świat swoim nowym wizerunkiem. Jednym z jego artystycznych wcieleń był Ziggy Stardust, którego historię opisał na płycie The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars i który był ekstrawaganckim i androgynicznym alter ego Bowiego. Na potrzeby swojego alter ego Bowie przywdziewał lśniące kostiumy o niezwykłych krojach. Farbował włosy na nienaturalne kolory. Podczas tras koncertowych muzyk pojawiał się jako Ziggy, przez cały czas nie wychodząc z roli jaką dla siebie stworzył. W 1973 roku w czasie koncerty Bowie ogłosił, że jest to ostatni koncert Ziggy'ego. Trzy następne albumy Davida Bowiego – Aladdin Sane, Pin Ups oraz Diamond Dogs powstawały rok po roku. Lata 80. i 90. obfitowały w kolejne komercyjne sukcesy w karierze muzycznej Davida Bowiego. Szczyt popularności muzyk osiągnął w roku 1983 za sprawą jego 15. albumu studyjnego Let's Dance. Tytułowe nagranie z płyty zdobyło pierwsze miejsca na listach przebojów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych, a całe wydawnictwo osiągnęło nakłady równe statusowi platynowej płyty. Bowie nigdy nie przylgnął do konkretnego stylu muzycznego na stałe.
Był bez wątpienia jedną z największych ikon muzycznych w historii. W całej swojej karierze Bowie został uhonorowany 45 różnymi nagrodami z przemysłu muzycznego oraz filmowego, w ciągu swojej 52-letniej kariery jego płyty rozeszły się w 140 mln egzemplarzy.

Kariera aktorska

Pierwszą poważną kreacją filmową Bowiego była tytułowa rola w filmie Nicolasa Roega pt. Człowiek, który spadł na ziemię w 1976 roku. Trzy lata później wystąpił u boku Marleny Dietrich w produkcji o tytule Zwyczajny żigolo. W latach 80. gwiazdor wystąpił w filmach aż 11 razy. Najbardziej kultowym filmem z udziałem muzyka z tego okresu jest Labirynt z 1986 roku. Dwa lata później zagrał Poncjusza Piłata w filmie Ostatnie kuszenie Chrystusa w reżyserii Martina Scorsese. W kolejnych latach wystąpił jeszcze w wielu znanych produkcjach, między innymi, w Miasteczko Twin Peaks, Basquiat – Taniec ze śmiercią czy Prestiż. Występował również na deskach teatru. W 1980 roku zagrał w broadwayowskim spektaklu Człowiek słoń.

Życie prywatne i związki

Niezwykłe oczy Davida Bowie stały się jednym z elementów jego wizerunku – prawe niebieskie, lewe ciemne. Różnobarwność jego oczu jest wynikiem trwałego paraliżu lewej źrenicy spowodowanej uderzeniem w twarz podczas bójki, w jaką wdał się jako 14-latek. Gwiazdor był żonaty dwukrotnie. Jego pierwszą żoną była modelka Mary Angela Barnett, którą poślubił w 1970 roku. Z Mary Angelą muzyk ma syna, Dunkana Jonesa. Małżeństwo nie przetrwało jednak próby czasu i rozstało się po dziesięciu latach wspólnego życia. Następnie Bowie związany był z somalijską modelką Iman, z którą ożenił się w 1992 roku. Na ich ślubie obecni byli m.in. Bono, Brian Eno i Yoko Ono. Owocem tego związku jest córka, Alexandria Zahra Jones. W jednym z wywiadów Bowie przyznał, że jest biseksualny, ale już kilka lat później powiedział, że jest heteroseksualny. Do początku lat 70. gwiazdor był uzależniony od kokainy. Jak sam przyznał, uratowało go aktorstwo. Reżyser jego debiutanckiego filmu, Człowiek, który spadł na ziemię, zatrudnił go pod warunkiem, że nie będzie zażywał narkotyków na planie. Muzyk był wielkim entuzjastą sztuki – w wolnym czasie malował i rzeźbił.

Śmierć

Piosenkarz zmarł 10 stycznia 2016 roku, dwa dni po swoich 69 urodzinach i premierze ostatniego albumu, Blackstar, w wyniku następstw raka wątroby. Gwiazdor nie życzył sobie pogrzebu, więc jego ciało zostało poddane kremacji, a jego prochy, zgodnie z życzeniem, zostały rozsypane na wyspie Bali zgodnie z rytuałem buddyjskim.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

4 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Arthur.