codziennie nowe aktualizacje
Dalila życiorys
Życiorys i biografia Dalili
Postać biblijna występująca w Księdze Sędziów Starego Testamentu. Ukochana Samsona, jej zdrada przyczyniła się do zguby legendarnego siłacza.
Pochodzenie
Jej imię z hebrajskiego oznacza „delikatna”, z kolei staroarabskie słowo „delila” oznacza kokietkę. Postać kobiety pojawia się w 16 rozdziale biblijnej Księgi Sędziów. Zamieszkiwała w dolinie Sorek i poza niedoszłą żoną Samsona, była jedyną jego kobietą wymienioną z imienia.
Brak jakichkolwiek informacji dotyczących jej pochodzenia czy wcześniejszego życia. Musiała być jednak piękną kobietą, gdyż nieprzejednany wróg Filistynów – Samson zakochał się w niej bez pamięci (nie wiadomo jednak, czy darzyła go podobnym uczuciem).
Związek z Samsonem
Pewnego dnia do kobiety przybyli filistyńscy władcy proponując jej układ – za zdobycie informacji o źródle siły Izraelity miała otrzymać od każdego z nich zapłatę w wysokości tysiąca srebrników.
Dalila trzykrotnie próbowała podejść mężczyznę i wydobyć od niego tajemnicę. Za pierwszym razem powiedział jej, że konieczne są jeszcze nie wyschnięte liny, potem nieużywane jeszcze powrozy, następnie przymocowanie włosów do ziemi za pomocą kołka. Kobieta próbowała wszystkich tych sposobów, jednak Samson za każdym razem ją zwodził i dzięki temu uchodził cało z zasadzki.
Dalila zarzucała swojemu kochankowi brak miłości i oszustwo, a gdy on nie chciał się przyznać w dalszym ciągu, naprzykrzała mu się codziennie. Samson był już znużony jej nagabywaniem, dlatego ostatecznie przyznał się, że powodem jego długie i nieobcinane nigdy włosy. Związane to było z nazireatem, do którego został przeznaczony jeszcze przed urodzeniem. Kobieta zrozumiała wówczas, że tym razem jej kochanek mówił prawdę, dlatego uśpiła Samsona i wezwała Filistynów. Gdy obcięli Izraelicie włosy, ten utracił swoje siły, został pojmany i uwięziony, a Dalila otrzymała swoją zapłatę. W Biblii nie ma żadnej wzmianki o jej dalszych losach, a także o tym czy kiedykolwiek żałowała swojego czynu.
Dalila w kulturze
W tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej postać Dalili jest oceniana raczej negatywnie. W Midraszach znaleźć można zarówno zapisy o prostytucji kobiety, jak i jej potencjalnym małżeństwie z Samsonem, a nawet ich wspólnych dzieciach (takich informacji nie ma natomiast w Biblii). Równocześnie utrata siły przez Izraelitę była uzasadniana nie tylko obcięciem włosów, ale też oddaleniem się od Jahwe i tym samym stratą błogosławieństwa.
W narracji chrześcijańskiej przeważała jednoznacznie negatywna ocena Filistynki. Jej odmienne pochodzenie oraz zdrada, jakiej się dopuściła były argumentem przeciwko związkom chrześcijan z innowiercami (co miało stanowić zagrożenie dla wiary). Dalila była ponadto porównywana do Judasza (obydwoje zdradzili bliskie osoby, a zapłatę otrzymali w srebrnikach), a konsekwencje jakie poniósł w tej sytuacji Samson – utrata wzroku i uwięzienie to przykład ulegania słabościom i konsekwencje z tym związane.
Historia Dalili i Samsona jest jedną z bardziej spopularyzowanych opowieści biblijnych w historii i kulturze. Na jej podstawie powstało wiele obrazów, filmów, a także opera autorstwa francuskiego kompozytora Camille'a Saint-Saënsa (do libretta Ferdinanda Lemaire’a).
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/wiki/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; autor obrazu: Alexandre Cabanel
Komentarze