1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Czesław Niemen życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym piosenkarzem?

Życiorys i biografia Czesława Niemena

Czesław Niemen, a właściwie Czesław Wydrzycki, był polskim piosenkarzem, kompozytorem i multiinstrumentalistą. Urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach, a zmarł 17 stycznia 2004 w Warszawie.

Kariera muzyczna

Swoją przygodę z muzyką rozpoczął już we wczesnych latach, kiedy jako dziecko dołączył do chóru kościelnego, a następnie uczęszczał do szkoły muzycznej. Do powojennej Polski przyjechał w wieku 19 lat, uciekając przed służbą w Armii Czerwonej. W Gdańsku uczęszczał do liceum muzycznego, gdzie uczył się gry na fagocie. Równocześnie występował w studenckich teatrach, kabaretach i klubach.

W 1962 roku odniósł pierwszy sukces, zdobywając wyróżnienie na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Nagrodą było odbycie trasy koncertowej po kraju z zespołem Czerwono-Czarni. W tym samym roku zaczął używać swojego pseudonimu artystycznego, który z czasem stał się jego oficjalnym nazwiskiem. Nawiązał współpracę z grupą Niebiesko-Czarni, z którą koncertował w Polsce i zagranicą. Występował przed warszawskimi koncertami Marleny Dietrich. Do największych przebojów pierwszego okresu kariery Niemena należą utwór Czy wiesz? oraz ballada Pod Papugami. Po rozstaniu z Niebiesko-Czarnymi od 1966 współpracował z zespołem Akwarele. Już rok później wydał płytę zatytułowaną Dziwny jest ten świat. Zamieszczony na nim utwór tytułowy został nagrodzony na festiwalu w Opolu i stał się jednym z największych polskich przebojów lat 60. Kolejny album, Sukces, ukazał się w 1968 roku, a następny, Czy mnie jeszcze pamiętasz?, już rok później. Po jego nagraniu zespół został rozwiązany, a Niemen skompletował nowy zespół, z którym nagrał dwie płyty. W 1971 roku powstała grupa Niemen, która wydała dwa albumy, Niemen Vol. 1 i Niemen Vol. 2, a później kolejne dwa przeznaczone na rynek zachodni. Grupa Niemen zakończyła działalność jesienią 1973 roku. Przez lata osiemdziesiąte Niemen występował sporadycznie i w zmieniających się składach, a z czasem także solo. Ostatnie płyty artysty to Terra Deflorata z 1989 roku oraz spodchmurykapelusza z roku 2001. W 1995 roku pojawiła się pierwsza autoryzowana przez artystę kompilacja pt. Sen o Warszawie. W 1999 roku w plebiscycie tygodnika „Polityka” Czesław Niemen został uznany polskim artystą wszech czasów.

Niemen był jednym z najpopularniejszych, najbardziej rozpoznawalnych, a jednocześnie najbardziej oryginalnych i wpływowych twórców polskiej muzyki popularnej XX wieku.

Życie prywatne

Muzyk był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Maria Klauzunik, którą poślubił jako 19-latek i z którą miał córkę Marię Gutowską. Małżeństwo trwało 13 lat. Drugie małżeństwo zawarł z Małgorzatą Krzemińską, której poświęcił takie utwory jak Z listu do M., Moje zapatrzenie czy Postscriptum. Z drugą żoną artysta miał dwie córki, Natalię Niemen-Otrębę i Eleonorę Atalay.

Śmierć

Czesław Niemen przez długi czas cierpiał na nowotwór układu chłonnego, którego leczył naturalnymi metodami. Artysta zmarł 17 stycznia 2004 roku z powodu zapalenia płuc. Jego ciało, zgodnie z życzeniem, zostało skremowane, a urna z prochami została złożona ma Cmentarzu Powązkowskim. Ceremonia zgromadziła kilka tysięcy fanów i wielu zaprzyjaźnionych muzyków i przedstawicieli władzy.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

39 − 30 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Гражина Рутовска, Archiwum Grażyny Rutowskiej.