1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Cesarz Hirohito życiorys

Biografia i życiorys Cesarza Hirohito

Cesarz Hirohito to najdłużej panujący władca w historii Japonii. Sprawował władzę w kraju przez 63 lata. Urodził się 29 kwietnia 1901 roku w Tokio. Po śmierci nazywany również cesarzem Shōwa.

Lata młodości

Jego ojcem był książę Yoshihito – cesarz Japonii w latach 1912 – 1926, matką księżna Sadako Kujō. Hirohito od dziecka pobierał liczne nauki, był człowiekiem wykształconym. Odbył służbę w marynarce wojennej, gdzie uzyskał stopień majora, a później pułkownika. Był pierwszym następcą tronu, który wyjechał do Europy, gdzie się uczył oraz poznawał kulturę europejską. Odwiedził wtedy m.in. Włochy, Anglię, Francję oraz Holandię. W wieku 23 lat poślubił księżniczkę Nagako Kuni.

Przejęcie władzy

Po śmierci ojca, 25 grudnia 1926 roku, został cesarzem Japonii. Początek jego rządów nie należał do najłatwiejszych. Decyzje, które podejmowali przedstawiciele armii często nie były akceptowane przez Hirohito. Pozycja cesarza w tych czasach była tak słaba, że nie miał on wpływu na postanowienia dowódców.

Dowódcy wojskowi dążyli, aby wzmocnić gospodarkę Japonii oraz zbudować z niej potężne i niepokonane państwo. Ich działania miały na celu podbicie Azji – w szczególności Chin. W 1940 roku zmilitaryzowano japońską gospodarkę. W tym czasie podpisano również pakt z Niemcami i Włochami.

Wojna z USA

Opinie historyków, co do wszczęcia przez Hirohito wojny z USA są podzielone. Część z nich twierdzi, że Hirohito nie chciał zaatakować przed negocjacjami ze Stanami Zjednoczonymi. Inni są zdania, że jego zachowanie wskazywało na coś zupełnie innego.

W rzeczywistości agresja japońska rozpoczęła się bez wypowiedzenia wojny. Japońskie samoloty 7 grudnia 1941 roku zaatakowały znienacka bazy lotnictwa i floty USA na Pearl Harbor na Hawajach. Był to początek wojny Japonii z Stanami Zjednoczonymi. Początkowo Japonia odnosiła sukcesy. Szybko jednak los się odmienił. Japończycy odnieśli klęskę pod Midway, Tokio zostało zbombardowane, a bitwa o Okinawę przegrana. Hirohito dopiero po zrzuceniu bomb atomowych na Japonię oraz przyłączeniu się ZSRR do aliantów ogłosił kapitulację.

Czas po wojnie

Rola cesarza Hirohito po wojnie została ograniczona do celów reprezentatywnych. Poza tym rozpoczął badania w dziedzinie biologii morskiej i botanik.

Hirohito zmarł 7 stycznia 1989 roku w Tokio. Jego pogrzeb był istotnym wydarzeniem w życiu politycznym, ponieważ zgromadził przedstawicieli 160 państw.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 25 = 27

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.