1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Aleksander Doba życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Biografia i życiorys Aleksandra Doby

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 roku w Swarzędzu. Polski podróżnik, kajakarz, który pomimo wieku odnosił ogromne sukcesy. Znany był z charyzmy, olbrzymiego optymizmu i siły ducha. Aleksander Doba udowadniał, że nie ma rzeczy niemożliwych i warto spełniać swoje marzenia w każdym wieku. Podróżnikowi udało się przepłynąć kajakiem Ocean Atlantycki.

Życie prywatne

Aleksander Doba wychował się w Swarzędzu. Studiował w Poznaniu, a następnie zamieszkał w Policach, gdzie pracował w zakładach chemicznych.

Od zawsze kochał adrenalinę i sporty ekstremalne. Początkowo latał szybowcami, udało mu się zdobyć drugą klasę wyszkolenia. Skakał również ze spadochronem i brał udział w wyścigach kolarskich.

Kajakiem przez świat

W wieku 34 lat zaczął swoją przygodę z kajakarstwem. Pierwszą wyprawę rozpoczął w Przemyślu, udał się do Świnoujścia. Zajęło mu to 13 dni. Był pierwszym kajakarzem, który po II wojnie światowej przepłynął Nysą Łużycką oraz Odrą wzdłuż zachodniej granicy Polski.

Aleksander Doba jako pierwszy przepłynął kajakiem całą Wisłę. Udał się także na samotną wyprawę po Bałtyku „Kajakiem dookoła Bałtyku z Polic do Polic”. Pokonał wtedy 4227 km w ciągu 80 dni. Brał udział również w wyprawie „Kajakiem za Koło Podbiegunowe Północne z Polic do Narwiku”. Podróż ta zajęła mu 101 dni, a pokonana trasa to 5369 km. Kajakarz w swoim dorobku ma też samotne opłynięcie jeziora Bajkał.

W 2004 roku Aleksander Doba i Paweł Napierała wzięli udział w pierwszej polskiej wyprawie przez Atlantyk. Niestety po kilku dniach niesprzyjające warunki pogodowe zmusiły uczestników do zrezygnowania z wyprawy.

Po paru latach podróżnik po raz drugi postanowił przepłynąć Ocean Atlantycki – tym razem samotnie. Wyprawa ta przyniosła mu tytuł pierwszego człowieka, który używając wyłącznie siły mięśni przepłynął Atlantyk, wyruszając z Afryki do Ameryki Północnej.

W wieku 71 lat Aleksander Doba odbył kolejną podróż kajakiem przez Ocean Atlantycki. Wyprawa trwała 110 dni, rozpoczęła się w Nowym Jorku, a zakończyła we Francji.

Nagrody i odznaczenia

Aleksander Doba został wyróżniony licznymi nagrodami. Otrzymał m.in. nagrodę „Conrady – Indywidualności Morskie”, „Kolosa”, czy też „Szczupaka”. Otrzymał również tytuł „Podróżnika Roku” nadawany przez „National Geographic” oraz tytuł „Podróżnika im. Tony’ego Halika”.

Podróżnikowi zostały wręczone także odznaczenia państwowe, takie jak: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenie Polski oraz Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Śmierć

Aleksander Doba zmarł 22 lutego 2021 podczas wejścia na najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro. Wyprawa ta była spełnieniem marzeń podróżnika.

Kalendarium wypraw

  • 1989 – wyprawa kajakowa z Przemyśla do Świnoujścia
  • 1991 – przepłynięcie kajakiem Wisły
  • 1999 – „Kajakiem dookoła Bałtyku z Polic do Polic”
  • 2000 – „Kajakiem za Koło Podbiegunowe Północne z Polic do Narwiku”
  • 2004 – „Pierwsza Polska Transatlantycka Wyprawa Kajakowa KAYLANTIC”
  • 2010 – „Transatlantic kayak expedition”
  • 2014 – wyprawa transatlantycka
  • 2017 – wyprawa transatlantycka

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

56 − = 55

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons. Autorem jest Ralf Rotys.