1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Katarzyna Bonda życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Katarzyny Bondy

Katarzyna Bonda to polska pisarka, dziennikarka i scenarzystka. Specjalizuje się w literaturze kryminalnej. Urodziła się 26 sierpnia 1977 roku w Białymstoku. Do jej najbardziej znanych cykli kryminalnych zaliczamy powieści o Hubercie Meyerze oraz o Saszy Załuskiej.

Życie prywatne

Katarzyna Bonda pochodzi z rodziny mającej białoruskie korzenie. Wychowała się w Hajnówce, gdzie uczęszczała do szkoły podstawowej, a później do liceum ogólnokształcącego. Po ukończeniu szkoły rozpoczęła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia scenopisarskie na Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Pisarka obecnie związana jest z Remigiuszem Mrozem, równie znanym pisarzem, autorem serii kryminalnej o Joannie Chyłce. Ze związku z Piotrem Sadurskim ma córkę, Ninę.

Praca

Katarzyna Bonda współpracowała z licznymi gazetami. Pisała m.in. w „Newsweeku”, „Super Expressie”, „Miesięczniku Zdrowie”, „Naj”, „Expressie Wieczornym”, a także „Kurierze Podlaskim”.

Pisarka jest założycielką szkoły Maszyna do pisania, organizującej kursy z kreatywnego pisania – kursy dramatopisarskie, reportażowe, czy też powieściopisarskie. Sama również prowadzi warsztaty i wykłady z pisania.

Hubert Meyer – psycholog śledczy

Pierwszym ze znanych cykli w twórczości Bondy jest seria książek o Hubercie Meyerze. Główny bohater jest psychologiem śledczym, potrafiącym sporządzić portret psychologiczny zabójcy z najmniejszymi szczegółami. Do tego cyklu zaliczamy: Sprawę Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią oraz Florystkę. Każda z książek przedstawia nową sprawę, którą musi rozwiązać bohater.

Cztery żywioły Saszy Załuskiej

Cztery żywioły Saszy Załuskiej to seria 4 książek – Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony i Czerwony pająk. Główna bohaterka, Sasza Załuska – profilerka, po latach pracy w Instytucie Psychologii Śledczej w Huddersfield powraca do Polski. Tu rozpoczyna się jej nowe śledztwo. Każda z książek przedstawia inną kryminalną zagadkę, z którą musi się zmierzyć bohaterka.

Wybrane dzieła

  • Sprawa Niny Frank (2007)
  • Polskie morderczynie (2008)
  • Zbrodnia niedoskonała (2008)
  • Tylko martwi nie kłamią (2010)
  • Florystka (2012)
  • Pochłaniacz (2014)
  • Okularnik (2015)
  • Maszyna do pisania. Kurs kreatywnego pisania (2015)
  • Lampiony (2016)
  • Czerwony pająk (2018)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu pl.m.wikipedia.org. Zdjęcie jest na licencji Creative Commons.