1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bł. Alicja Kotowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Który święty jest Ci bliższy?

Życiorys i biografia błogosławionej Alicji Kotowskiej

Alicja Kotowska, a właściwie Maria Jadwiga Kotowska przyszła na świat 20 listopada 1899 r. w Warszawie, zmarła 11 listopada 1939 r. w lesie piaśnickim, została zamordowana w czasie jednej ze zbiorowych egzekucji, wykonanych przez oddziały SS. Błogosławiona kościoła katolickiego, siostra zakonna. 

Fakty z życia

Jej rodzicami byli Jan Kotowski (był organistą) i Zofia Barska. Miała sześcioro rodzeństwa. Cała rodzina, a szczególnie jej ojciec, byli bardzo wierzący. Czas I wojny światowej spędziła w warszawskim gimnazjum prowadzonym przez zakonnice. 

Studiowała medycynę na warszawskim uniwersytecie, była sanitariuszką Czerwonego Krzyża. W wieku 19 lat zaangażowała się w działania Polskiej Organizacji Wojskowej. 

Kilka lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w 1922 r. zdecydowała się na życie zakonne. Przerwała studia i dołączyła do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, wtedy wybrała imię Alicja. Zamieszkała w Kętach w domu sióstr zmartwychwstanek. Śluby złożyła w 1924 r., powróciła też wtedy do Warszawy (śluby wieczyste w 1928 r.). Dwa lata później Maria rozpoczęła nowe studia magisterskie. Obroniła tytuł magistra chemii w 1929 r. 

Jej poświęcenie i praca sanitariuszki została doceniona poprzez odznaczenie krzyżem Polonia Restituta w 1932 r. 

Pracowała jako nauczycielka w Sewerynowie i na Żoliborzu, później została dyrektorką placówki na Żoliborzu, a od 1934 r. w Wejherowie. Była znakomitym pedagogiem i wzorem dla swoich uczniów. Między innymi dzięki jej pracy, szkoła w Wejherowie zyskała status państwowej.

1 września 1939 r. wybuchła II wojna światowa. Niemcy zamknęli prowadzoną przez siostrę Alicję placówkę oraz dom zgromadzenia. Alicja postanowiła, że jej współsiostry powinny założyć ubrania cywilne, jednak te jej nie posłuchały. Siostra Alicja również nie uciekła, mimo że donoszono jej o rychłym aresztowaniu. 

Śmierć

Od 24 października przebywała w więzieniu w Wejherowie. Zginęła prawdopodobnie 11 listopada w lasach Piaśnicy Wielkiej podczas jednej z egzekucji. Jej ciało nie zostało odnalezione, znaleziono jedynie różaniec, który nosiła przy pasku sutanny. Na jego podstawie domniemano, że właśnie tam zginęła. 

Kult

13 czerwca 1999 r. beatyfikował ją Jan Paweł II. Była jedną ze 108 beatyfikowanych męczenników II wojny światowej.

Siostry zmartwychwstanki do nauczania w Wejherowie powróciły w 1989 r. W 2000 r. powstała tam Katolicka Szkoła Podstawowa, którą poświęcono opieki siostry Alicji.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 85 = 87

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Źródło: http://www.zmartwychwstankirumia.pl/zmartwychwstanki.html