codziennie nowe aktualizacje
Bill Gates życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Billa Gatesa
Amerykański przedsiębiorca, informatyk i filantrop. Współzałożyciel i prezes zarządu firmy Microsoft. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie według magazynu "Forbes".
Pochodzenie
Urodził się 28 października 1955 r. w Seattle w stanie Waszyngton. Jego właściwe imię to William Henry Gates III (wg rodzinnej tradycji synowie w kolejnych pokoleniach nazywani byli tak samo). Wywodzi się z dobrze sytuowanej rodziny. Jego ojciec William H. senior był cenionym adwokatem, z kolei matka, Mary Maxwell Gates była członkiem zarządu First Interstate Bank. Zasiadała także w radzie zarządzającej University of Washington, a także jednej z organizacji charytatywnych.
Bill jest środkowym dzieckiem, ma dwie siostry – starszą Kristianne i młodszą Libby.
Edukacja
Chłopak już od wczesnych lat edukacji interesował się naukami ścisłymi, zwłaszcza matematyką. Programowaniem zaczął interesować się w liceum, prestiżowym Lakeside School. Wraz z kolegami zainteresował się programowaniem w języku BASIC, którego używał m.in. na minikomputerze PDP-10 należącym do Computer Center Corporation. Z racji tego, że dostęp do komputera był uzyskany nielegalnie, firma zabroniła uczniom Lakeside korzystania ze swojego sprzętu. Gates wraz z kilkoma kolegami przekonał ich jednak do współpracy mającej na celu pozwolenie na użytkowanie sprzętu w zamian za wyszukiwanie błędów w oprogramowaniu.
Swoje pierwsze i to niemałe pieniądze zarobił już jako nastolatek. Mając 14 lat Bill wraz z Paulem Allenem stworzył na bazie procesora Intel 8008 urządzenie do pomiaru natężenia ruchu ulicznego. Otrzymał za to 20 tys. dolarów.
W 1973 r. rozpoczął naukę na Harvardzie. Planował początkowo iść w ślady ojca i zostać prawnikiem. Oprócz zajęć uniwersyteckich (na które podobno nie chodził) w dalszym ciągu poszerzał swoją wiedzę z zakresu programowania. Poznał również wtedy Stevena Ballmera – swojego późniejszego wspólnika i dyrektora generalnego Microsoftu.
Będąc jeszcze studentem pracował nad rozwiązaniem zagadnienia matematycznego, tzw. sortowania naleśnikowego. Jego współpraca z profesorem była owocna – rozwiązanie Gatesa zostało wydane w publikacji naukowej. Jednak gdy dowiedział się o tym fakcie, nie zrobiło to na nim większego znaczenia – zamiast kariery naukowej wybrał biznes i ostatecznie nie ukończył studiów.
Pierwsze kroki w biznesie
Dwa lata po rozpoczęciu studiów Gates wraz z Allenem złożyli propozycję firmie MITS na zakup interpreterów języka BASIC przeznaczonych na platformę Altair 8800. Firma przyjęła tę propozycję i tym samym rozpoczęto współpracę owocującą powstaniem Microsoftu. Co ciekawe, Bill składając tę propozycję MITS-owi wcale nie posiadał owego interpretera. Badał w ten sposób zainteresowanie potencjalnego kontrahenta, a gdy ten wyraził zgodę wraz z Paulem zbudował odpowiednie urządzenie.
Microsoft
Założona w 1975 r. firma pierwotnie nosiła nazwę Micro-soft (zaś później usunięto z niej pauzę). W pierwszych latach działania firma współpracowała głównie z MITS. Oprogramowanie stworzone przez Gatesa stało się na tyle popularne, że jego wcześniejsze wersje krążyły w postaci nielegalnych kopii w środowisku programistów. Bill protestował wówczas przeciwko takiemu działaniu argumentując, że brak płatności za usługę oznacza pogorszenie płynności finansowej firmy i gorsze możliwości rozwoju. Jego apel nie został zrozumiany w środowisku, jednak nie zmieniło to jego postawy w ciągu całej kariery zawodowej.
W pierwszych latach działania, firma niczym nie przypominała wielkiej korporacji. Wszyscy pracownicy mieli wpływ na tworzone produkty i programy. Równocześnie Gates był dość wymagającym szefem, który nie zajmował się tylko zarządzaniem, ale sprawdzał tworzone przez pracowników kody. Jak wspominali jego współpracownicy, mimo wielu spraw na głowie Gates nie dawał sobie „wciskać kitu” zadając trudne pytania tak długo, aż rozmówca nie znał na nie odpowiedzi.
Bardzo ważnym momentem dla firmy okazała się współpraca Microsoftu i IBM w 1980 r. W jej wyniku Gates otrzymał zdanie stworzenia kompletnego systemu operacyjnego dla nowego komputera osobistego jaki miał wyprodukować IBM. W ten sposób powstał MS-DOS, a w wyniku ustaleń między korporacjami Microsoft został posiadaczem licencji do tego systemu.
Dominacja na rynku i kontrowersje
Koniec lat 80. i lata 90. to dla Microsoftu i Billa Gatesa czas ogromnego rozwoju i coraz większej dominacji na rynku systemów operacyjnych. Powstały wtedy pierwsze wersje systemu Windows, a także pakietów Microsoft Office zawierających programy znane obecnie na całym świecie tj. MS Word, czy MS Excel. Coraz większa dominacja na rynku spowodowały liczne zarzuty odnośnie nieuczciwych działań względem konkurencji i rosnącego monopolu. W 1998 r. firmie wytoczono proces, który przegrała (mimo zeznań Gatesa, które określono jako wymijające). Microsoft musiał zapłacić również ogromną grzywnę (liczoną w setkach milionów euro) nałożoną przez Unię Europejską.
Do 2006 r. Bill Gates pozostawał szefem Microsoftu i miał decydujący głos w kwestiach strategicznych. Jednym z jego głównych współpracowników był Steve Ballmer poznany jeszcze w trakcie studiów (CEO Microsoftu do 2013 r.). 15 czerwca 2006 r. ogłosił, że stopniowo będzie ograniczał swoje obowiązki w firmie, by móc skupić się na działalności filantropijnej. Jego obowiązki przejęli Raya Ozzie oraz Craig Mundie. Zasiadał w zarządzie firmy aż do połowy marca 2020 r.
Życie prywatne
W 1987 r. w trakcie konferencji Microsoftu na nowojorskim Manhattanie poznał Melindę French, pracującą przy organizacji wydarzenia. Para pobrała się 1 stycznia 1994 r. Mają trójkę dzieci: urodzoną w 1996 r. Jennifer Katharine, trzy lata młodszego Rorego Johna i najmłodszą Phoebe Adele (ur. 2002 r.). Jak sam mówi w wywiadach, czas spędzany z rodziną jest dla niego bardzo ważny.
Mimo wizerunku w mediach, według którego Gates jest nieco ekscentryczną, ale w gruncie rzeczy sympatyczną osobą, jego byli współpracownicy mówili, że potrafił być bardzo wymagający dla podwładnych i wręcz besztać ich za pomysły, które mu się nie podobały.
Działalność charytatywna
Na przełomie wieków Gates coraz bardziej zaczął angażować się w działalność filantropijną. W 2000 r. wraz z żoną założyli Fundację Melindy i Billa Gatesów, której celem jest wsparcie celów dobroczynnych i badań naukowych, a także przekazywanie środków dla najuboższych krajów na walkę m.in. z AIDS. Istnieje również program stypendialny Gates Cambridge Scholarships mający na celu wsparcie zdolnej młodzieży.
Co ciekawe, mimo dysponowania ogromną fortuną Gates wcale nie zamierza pozostawiać jej po swojej śmierci w rękach rodziny. Całość za wyjątkiem 10 milionów dolarów ma być według jego testamentu przekazana na cele charytatywne. W ciągu tylko czterech lat (2000-2004) funkcjonowania fundacji przekazał na jej działania 29 miliardów dolarów.
Majątek
O twórcy Microsoftu jest głośno m.in. z powodu jego majątku, ponieważ już od 1987 r. trafia na listę najbogatszych ludzi na świecie w rankingu magazynu „Forbes”. Od 1995 r. do 2017 r. był wymieniany na najwyższym miejscu tej listy (z wyjątkiem kilku lat, kiedy spadał na drugie miejsce). W 1999 r. pierwszy raz przekroczył granicę majątku w wysokości 100 mld. dolarów, obecnie jest on szacowany na wartość ok. 116 mld. dol. (dane na lipiec 2020 r.), a Bill Gates zajmuje drugie miejsce w rankingu.
Ciekawostki
Jest fanem gry Saper. Aby móc skupić się na pracy, musiał odinstalować ją ze swojego komputera.
W 1994 r. wylicytował na aukcji oryginalny manuskrypt Leonardo da Vinci Kodeks Leicester. Jego cena wyniosła 30,8 mln dolarów.
W 2016 r. prezydent Barack Obama odznaczył Billa i Melindę Gatesów Medalami Wolności.
Jednym z jego codziennych nawyków jest wieczorne mycie naczyń.
Komentarze
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; pierwotne źródło zdj. United States Secretary of Health and Human Services
filantrop