1848 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ronaldo życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piłkarzem?

Życiorys i biografia Ronaldo

Ronaldo, a właściwie Ronaldo Luís Nazário de Lima to piłkarz brazylijski, napastnik. Wielokrotny reprezentant kraju, najmłodszy w historii zawodnik uhonorowany Złotą Piłką. Urodzony 18 września 1976 roku.

Początki kariery

Z piłką nożną związany był od dziecka, gdyż w Brazylii w piłkę gra się nawet na ulicy. Podobnie jak jego idol, Pele, Ronaldo również w latach młodzieńczych uprawiał futsal.
Jako nastolatek grał w miejscowym klubie Sao Cristovao, gdzie mając 15 lat grał w zespołach do lat 17 i 20. Klubem, w którym Ronaldo rozpoczął profesjonalną karierę, było Cruzeiro EC. Debiut na zawodowym szczeblu rozgrywek miał miejsce 7 września 1993 roku.

Kariera seniorska

Bramkostrzelność Ronaldo przełożyła się na powołanie go na mistrzostwa świata w 1994 roku (debiut w reprezentacji zaliczył 23 marca). Łącznie, jako zawodnik Cruzeiro, Ronaldo zagrał w 46 oficjalnych spotkań, w których zdobył 44 bramki.   
Po zakończeniu mistrzostw świata w USA, Ronaldo przeszedł do PSV Eindhoven i już w pierwszym sezonie zdobył koronę króla strzelców ligi. Gra w PSV dała mu także debiut w europejskich pucharach. Przez dwa sezony rozegrane w PSV, Ronaldo wystąpił w 57 meczach, w których zdobył 54 bramki.
W sezonie 1996/1997 natomiast, Brazylijczyk występował w barwach Barcelony, w której osiągnął życiową formę. FIFA uznała go najlepszym piłkarzem i zajął drugie miejsce w wyścigu o Złotą Piłkę. W jednym sezonie zdołał trafić do siatki 47 razy, w 49 występach.
W kolejnym sezonie miał miejsce transfer Ronaldo do Interu Mediolan.
Grając w Serie A podtrzymał doskonałą formę, którą prezentował w Barcelonie.
W 1997 roku otrzymał Złotą Piłkę i ponownie został uznany piłkarzem roku wg FIFA. Także rok później bywał w czołówkach plebiscytów. Ogólnie lata 1996-1998 uważa się za najwybitniejszy czas Ronaldo w jego karierze. Łącznie, grając w Interze, zagrał 99 meczów i strzelił 59 bramek.
W kolejnych latach trapiły go kontuzje – zmagał się z zerwaniem więzadeł krzyżowych w kolanie. Uraz udało mu się wyleczyć chwilę przed Mistrzostwami Świata w 2002 roku, na które pojechał i zdobył z drużyną złoto.
Po mundialu zawodnik przeszedł do Realu Madryt, w którym pierwszy występ zaliczył z powodu kontuzji dopiero 6 października. W Realu pozostał do stycznia 2007 roku. Do tego czasu zdołał rozegrać 177 meczów i strzelić 104 gole.
30 stycznia 2007 roku przeszedł do włoskiego Milanu, w którym dręczony kontuzjami rozegrał przez dwa sezony tylko 20 meczów. Będąc świadom zmierzchu kariery, na ostatnie lata czynnego grania w piłkę powrócił do Brazylii, by grać w Corinthians Sao Paulo.
14 lutego 2011 roku ogłosił, że kończy sportową karierę.

Kariera reprezentacyjna

Debiut w reprezentacji Ronaldo zaliczył jako osiemnastolatek 23 marca 1994 roku. Pojechał na mundial do USA w 1994, jednak nie zagrał w ani jednym z siedmiu zwycięskich meczy. Rok później z reprezentacją zdobył srebro na Copa America.
W 1998 roku we Francji, Brazylia z Ronaldo w składzie uległa w finale gospodarzom. Cztery lata później Ronaldo został królem strzelców mundialu, a Brazylia ponownie sięgnęła po tytuł. Ostatnią dużą imprezą, w której Ronaldo uczestniczył, były mistrzostwa świata w Niemczech, które Brazylia zakończyła w ćwierćfinale.

Tytuły i osiągnięcia

  • Puchar Holandii w sezonie 1995/1996;
  • Mistrzostwo Hiszpanii w sezonach 2002/2003 oraz 2006/2007;
  • Mistrzostwo świata w 1994 oraz 2002, wicemistrzostwo w 1998;
  • Złota Piłka i tytuł Piłkarza Roku FIFA w 1997;
  • Król Strzelców Mistrzostw Świata w 2002 roku – 8 strzelonych goli.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

25 + = 28

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, twórca Antonio Scorza