1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ayrton Senna życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Ayrtona Senny

Kierowca wyścigowy, wielokrotny uczestnik wyścigów z serii Formuły 1, trzykrotny mistrz świata. Urodzony 21 marca 1960 roku.

Początki kariery

Ayrton Senna przygodę z wyścigami rozpoczął, jak większość kierowców, jeżdżąc na gokartach. Mając 13 lat zaczął startować w pierwszych wyścigach. W roku 1977 zdobył swój pierwszy poważny tytuł – Kartingowe Mistrzostwo Ameryki Południowej. W latach 1979 oraz 1980 zdobywał tytuł wicemistrza świata w Kartingu. Od 1982 roku rozpoczął wyścigi w Europejskiej Brytyjskiej Formule Ford 2000. Rok później, dzięki dobrym występom w Formule 3, uzyskał miejsce
w zespole Toleman, który startował w Formule 1.

Formuła 1

W swoim debiutanckim sezonie, w roku 1986, trzykrotnie stawał na podium. Rok później, po zmianie zespołu na Lotus, pierwszy raz wygrał wyścig podczas Grand Prix Portugalii. W tym samym sezonie powtórzył ten sukces w Belgii, a w klasyfikacji generalnej zajął czwarte miejsce.
Kolejny sezon to kolejne dwie wygrane, tym razem w Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych, ponownie zajmując czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej.
Z sezonu na sezon, Senna poprawiał swoje rezultaty i coraz częściej stawał na podium wyścigów. W 1987 roku czynił to dziewięciokrotnie, co zapewniło mu trzecie miejsce klasyfikacji generalnej. Rok 1987 to również ostatni sezon jego występów w barwach Lotusa.
W roku 1988 zasilił team McLarena i już w pierwszym sezonie zdobył tytuł Mistrza Świata Formuły 1. Rok później zdobył drugie miejsce.
W sezonie 1990 Senna zaczął jeździć w stajni Ferrari i zdobył swój drugi tytuł mistrzowski. Rok później dołożył jeszcze jeden tytuł.
U schyłku 1992 roku, brazylijski kierowca bliski był zrezygnowania z wyścigów w Formule 1. Ostatecznie zdecydował się na pojedyncze występy w stajni McLarena. Ostatnie zwycięstwo odniósł na Gand Prix Australii w roku 1993.
Rok później Senna zaczął jeździć w barwach Williamsa. 1 maja doszło do wypadku podczas wyścigu Grand Prix San Marino, w wyniku którego Ayrton Senna zmarł.

Upamiętnienie

Senna był jednym z najpopularniejszych kierowców Formuły 1 na świecie. Dzięki determinacji i ponadprzeciętnej ambicji udało mu się odnieść sukces w Formule 1. Był człowiekiem wierzącym. Pomagał innym, jest założycielem fundacji swojego imienia, pomagającej ubogim. 21 kwietnia 2004 roku odbył się mecz upamiętniający kierowcę, w którym udział wzięli reprezentanci Brazylii oraz najlepsi kierowcy wyścigowi.
W Polsce imieniem Brazylijczyka nazwana jest jedna z ulic w Wałbrzychu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

93 − 86 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, Stefano Chiacchiarini