1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Artur Szpilka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Artur Szpilka - życiorys i biografia

Artur Szpilka to pięściarz, boksujący w kategorii junior ciężkiej. Urodzony 12 kwietnia 1989 roku.

Młodość Artura Szpilki

Artur Szpilka, zanim na poważnie zaczął uprawiać boks, trenował inne dyscypliny, m.in. karate. Pierwsze kroki w boksie stawiał w Górniku Wieliczka. Treningi przerwał na kilka lat, w których, jak sam przyznawał, prowadził życie chuligańskie. Jako kibic Wisły Kraków, uczestniczył w licznych „ustawkach”. Tak naprawdę był pseudokibicem, gdyż nie interesowały go mecze, a jedynie bójki między kibolami. Co ciekawe, to dzięki nim wrócił do treningów, gdyż po jednej z konfrontacji, został zaaranżowany pojedynek przez trenera boksu Włodzimierza Ćwierza. On też został trenerem Szpilki.

Pierwszym sukcesem w boksie było amatorskie mistrzostwo Polski wagi ciężkiej, które Szpilka zdobył w wieku 19 lat.
Po serii udanych walk starał się zakwalifikować na turniej olimpijski w Pekinie w 2008 roku, jednak bez powodzenia. Wtedy zdecydował o przejściu na zawodowstwo.

Kariera

Początek kariery zatrzymała odsiadka Szpilki, który został skazany na 18 miesięcy pozbawienia wolności za pobicie. Po odbyciu kary, 25 czerwca 2011 roku stoczył pierwszą walkę w wadze ciężkiej, którą wygrał przez nokaut w pierwszej rundzie. 5 listopada, po wygranej walce z Davidem Saulsberrym, został pierwszy raz sklasyfikowany w rankingu federacji WBC.
Rok później, w marcu Artur Szpilka miał zostać sparingpartnerem Wladimira Kliczko, jednak do treningów nigdy nie doszło.

Pierwszą porażkę na ringu Szpilka poniósł 25 stycznia 2014 roku. Kilka miesięcy później podczas gali boksu w Krakowie pokonał Tomasza Adamka.
16 stycznia 2016 roku miała miejsce walka Artura Szpilki o pas mistrzowski WBC wagi ciężkiej, którą Szpilka przegrał i musiał opuścić ring w asyście lekarzy.
W 2019 roku Szpilka zadecydował o powrocie do wagi junior ciężkiej.
Bilans walk Szpilki wynosi 29 walk, z czego 24 wygrane, a pięć przegranych.

Problemy prawne

Poza karierą bokserską Artur Szpilka kilka razy złamał prawo. W 2009 roku zatrzymano go w związku ze skazaniem na 18 miesięcy więzienia za udział w bójce.
W 2011 roku miał miejsce proces sądowy. Szpilkę oskarżono o naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza służby więziennej. Został ukarany grzywną w wysokości 15 tysięcy złotych.

Życie prywatne

Artur Szpilka jest w związku z Kamilą Wybrańczyk. Ma dwie siostry oraz dwóch braci.
W 2012 wziął udział w projekcie „Drużyna Mistrzów”, wspólnej akcji artystów hip-hipowych oraz sportowców, propagującej uprawianie sportu i pozytywnej strony życia, którą sygnował raper Bosski Roman oraz promotor rugby Artur Pszczółkowski.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

20 − = 12

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org/, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic, autor Fryta 73