1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Antoni Libera życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Życiorys i biografia Antoniego Libery

Antoni Libera to polski pisarz, tłumacz i poeta, ale również krytyk teatralny i reżyser. Uchodzi za wybitnego znawcę twórczości irlandzkiego pisarza Samuela Becketta.

Życie prywatne

 Antoni Libera urodził się 19 kwietnia 1949 roku w Warszawie jako syn znanego historyka Zdzisława Libery. Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, później w roku 1984 uzyskał tytuł doktora w Polskiej Akademii Nauk. Aktywnie działał w szeregach KOR-u. Na przełomie lat 80. i 90. Antoni Libera współpracował z PEN Clubem i Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich. Był także członkiem amerykańskiego towarzystwa – „Samuel Beckett Society”.

Twórczość literacka

Libera przeczytał i przełożył na język polski niemal wszystkie dzieła autorstwa Samuela Becketta. Niektóre z nich zostały szczególnie dostrzeżone – przekład Molloy i cztery nowele otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”. Libera tłumaczył nie tylko Becketta, ale także Oscara Wilde’a, Szekspira czy Sofoklesa.

Jego twórczość prozatorska została dostrzeżona w środowisku krytycznoliterackim i oceniona jako wybitna. W 1998 roku wydał powieść pt. Madame, która rok później otrzymała nominację do nagrody Nike. Książka została przełożona aż na 20 języków. Jednym z ciekawych tytułów autorstwa Libery jest powieść autobiograficzna Godot i jego cień. W poczet tekstów Libery zaliczają się także zbiory esejów np. Błogosławieństwo Becketta i opowiadań np. Niech się Panu darzy z 2013 roku.

Krytycy oceniają Antoniego Liberę jako gatunku pisarza, który powoli już odchodzi w zapomnienie: pisarza-intelektualisty. Rzeczywiście, swoje utwory Libera poświęca nie tylko właściwemu podmiotowi czy przedmiotowi zainteresowania, ale przejawia przy tym szeroką błyskotliwość i obeznanie w świecie i wiedzy ogólnie.

Nagrody i wyróżnienia

W 2011 roku Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył Liberę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pisarz otrzymał także Srebrny i Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 roku premier Mateusz Morawiecki wręczył mu Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 4 = 5

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY 3.0; autor: Andrzej Tadeusz Kijowski