1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Oscar Wilde życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym pisarzem?

Biografia i życiorys Oscara Wilde'a

Oscar Wilde to irlandzki pisarz, filolog klasyczny i reprezentant modernistycznego estetyzmu, głoszącego hasło „Sztuka dla sztuki”. Urodził się 16 października 1854 roku w Dublinie. Jest autorem znanej powieści Portret Doriana Graya.

Lata młodości

Pochodził z rodziny inteligentów. Był drugim z trojga dzieci. Ojciec jego, sir Williama Wilde, był lekarzem, zaś matka, lady Jane Wilde, poetką i tłumaczką, prowadzącą salon literacki w Dublinie.

Wykształcenie

Uczęszczał do Portora Royal School w Enniskillen, a następnie do Trinity College w Dublinie. Był bardzo zdolnym uczniem. W 1874 roku rozpoczął studia w Magdalen College w Oksfordzie. Dostał stypendium za osiągnięcia w nauce i pierwszy laur poetycki za wiersz Ravenna. Przez pewien okres był dziennikarzem w „Pall Mall Gazette”, później został wydawcą „Woman's World”.

Życie prywatne

Oscar Wilde był człowiekiem charakterystycznym. Nie krył się ze swoją zniewieściałością. Nosił długie włosy, miał delikatną urodę i był niezwykle zadbany. Cenił sobie w pomieszczeniach rzeczy, takie jak: pawie pióra, kwiaty czy porcelana. Był biseksualny. W 1884 roku zawarł związek małżeński z brytyjską pisarką i dziennikarką – Constance Lloyd. Para miała 2 synów, Cyrila i Vyvyana. Pisarz miał kilku kochanków, m.in. Roberta Rossa oraz Alfreda Douglasa. Mieszkał z rodziną w Anglii, w której w tym czasie kontakty homoseksualne były karane. W 1895 roku został aresztowany i skazany na więzienie i 2 lata robót. Po tym wydarzeniu jego żona i dzieci zmienili nazwisko i wyjechali z kraju.

Twórczość

Debiutował w 1888 roku utworem pt. Szczęśliwy książę i inne opowiadania. Dwa lata później wydał powieść Portret Doriana Graya. Tworzył również satyryczne komedie, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Za najwybitniejsze uznaje się: Wachlarz Lady Windermere, Kobietę bez znaczenia, Męża idealnego, a także Bądźmy poważni na serio. W czasie pobytu w więzieniu napisał autobiograficzny list-monolog De Profundis, skierowany do Alfreda Douglasa. List został dopiero wydany po śmierci pisarza. Po wyjściu z więzienia Oscar Wilde zmienił nazwisko na Sebastian Melmoth, wyjechał z kraju i napisał Balladę o więzieniu w Reading.

Śmierć

Zmarł 30 listopada 1900 roku w Paryżu na zapalenie opon mózgowych. Został pochowany na cmentarzu de Bagneu. W 1909 jego szczątki przeniesiono do grobowca na cmentarzu Père-Lachaise.

Wybrane dzieła

  • Szczęśliwy książę i inne opowieści (1888)
  • Portret Doriana Graya (1890)
  • Dom w granatowym gaju (1891)
  • Dusza człowieka w socjalizmie (1891)
  • Zbrodnia lorda Artura Savile'a i inne opowiadania (1891)
  • Wachlarz Lady Windermere (1892)
  • Kobieta bez znaczenia (1893)
  • Mąż idealny (1895)
  • Bądźmy poważni na serio (1895)
  • Ballada o więzieniu w Reading (1898)

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

78 + = 79

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z www.en.m.wikipedia.org. Należy do domeny publicznej.