1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Anita Włodarczyk życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys, biografia Anity Włodarczyk

Anita Włodarczyk to polska lekkoatletka startująca w dyscyplinie rzutu młotem. Dwukrotna mistrzyni olimpijska, wielokrotna medalistka zawodów rangi mistrzowskiej. Aktualna rekordzistka świata w tej dyscyplinie.

Dzieciństwo, edukacja

Anita urodziła się 8 sierpnia 1985 r. w Rawiczu. Pochodzi ze sportowej rodziny – jej mama była koszykarką i biegała, ojciec grał w piłkę nożną. Ma starszego brata Karola. Wyrastając w domu, gdzie sport był sposobem na życie już w szkole podstawowej złapała bakcyla i zaczęła trenować.

Jest absolwentką Wyższej Szkoły Edukacji Sportowej w Warszawie, gdzie w 2016 r. obroniła pracę magisterską. Licencjat zdobyła na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Sportowe początki

Na początku trenowała speedrower. Jako juniorka osiągała w tej dziedzinie sukcesy – wraz ze swoją drużyną w 1998 r. zdobyła mistrzostwo Europy. Lekkoatletyka była obecna w jej życiu już od podstawówki, startowała wówczas w czwórboju.

Mając 16 lat, w 2001 r. rozpoczęła treningi w lokalnym klubie Kadet Rawicz. Również tam początkowo trenowała rzut dyskiem, młotem zaczęła rzucać rok później. W 2005 r. Anita Włodarczyk przeniosła się do innego klubu – AZS AWF Poznań (w którego barwach trenowała do 2009 r.). W 2011 r. została zawodniczką Skry Warszawa.

Mistrzostwa Polski

W swoim debiucie na Mistrzostwach Polski seniorów w 2005 r. zajęła szóste miejsce. Rok później na tej samej imprezie zdobyła swój pierwszy medal stając na trzecim stopniu podium.

Łącznie na Mistrzostwach Polski zdobyła 11 medali. Oprócz ww. wymienionego brązu w 2008 r. zdobyła brąz, a w latach 2009-2018 nie miała sobie równych za każdym razem stając za każdym razem na najwyższym stopniu podium.

Igrzyska Olimpijskie

Na swoje pierwsze Igrzyska Olimpijskie pojechała do Pekinu w 2008 r. Zajęła wówczas miejsce tuż za podium, rzucając młot na odległość 71,56 m. Cztery lata później pozostawiła już konkurencję daleko w tyle, osiągając 77,6 m. W trakcie zawodów dało jej to drugą lokatę, ale w 2018 r. okazało się, że zwyciężczyni tamtego konkursu została zdyskwalifikowana za stosowanie dopingu, a tym samym Anita została mistrzynią olimpijską.

Cztery lata później, w Rio de Janeiro nie miała już sobie równych. Zdobyła złoto olimpijskie posyłając młot na odległość 82,29 m. ustanawiając tym samym rekord świata.

Mistrzostwa Świata

Pierwszy medal na Mistrzostwach Świata wywalczyła w Berlinie w 2009 r. Fenomenalnym rzutem na odległość 77,96 m. zdobyła rekord świata. Ciesząc się z sukcesu podbiegła do trybun i doznała kontuzji lewej kostki. Nie wykonała już w tym konkursie żadnych prób poza ostatnią „honorową”, na szczęście żadna z rywalek nie zbliżyła się do osiągniętego przez Anitę wyniku.

Na kolejny medal z tej imprezy czekała 4 lata (we wcześniejszych mistrzostwach w 2011 r. zajęła miejsce poza podium). W 2013 w Moskwie ponownie zajęła pierwsze miejsce. Podobnie było przez dwa kolejne czempionaty – w 2015 i w 2017 r.

Mistrzostwa Europy

Polka święciła triumfy nie tylko na ogólnoświatowych imprezach. W najlepszych latach swojej kariery była niepokonana również na europejskiej arenie. W trakcie swoich pierwszych mistrzostw w 2010 r. zdobyła brązowy medal. W czterech kolejnych imprezach: (Helsinki 2012, Zurych 2014, Amsterdam 2016 i Berlin 2018) była już bezkonkurencyjna i przywoziła z nich złote medale. Osiągała tam odpowiednio: 74,29 m, 78,76 m., 78,14 m. i 78,94 m.

Rekordy i inne osiągnięcia

Włodarczyk w trakcie swojej kariery zdobywała rekord świata aż dwanaście razy. Pierwszy z nich osiągnęła w trakcie Mistrzostw Świata w Berlinie w 2009 r. Poprawiała go jeszcze pięciokrotnie. Jest równocześnie pierwszą kobietą, która pokonała w rzutach barierę 80 m. (sierpień 2015 r.), należy do niej również aktualny rekord świata wywalczony 28 sierpnia 2016 r. na Memoriale Kamili Skolimowskiej, który wynosi 82,98 m.

Anita Włodarczyk jest zawodniczką, która oprócz imprez mistrzowskich osiągała sukcesy również w zimowym pucharze w rzutach lekkoatletycznych, zwyciężała nieprzerwanie od 2013-2018 r. w klasyfikacji IAAF Hammer Throw Challenge.

Ostatnie lata kariery

W ostatnich kilku latach sportsmenka nie prezentuje już tak wysokiej formy jak kiedyś. Mimo osiąganych dość dobrych wyników nie rzucała już powyżej 80 m. Walczy z różnorakimi kontuzjami, początkiem 2019 r. zmieniła klub sportowy na AZS-AWF Katowice, z kolei w 2020 r. rozstała się ze swoim wieloletnim trenerem Krzysztofem Kaliszewskim. Obecnie Włodarczyk przechodzi rehabilitację mającą umożliwić jej osiągnąć sukces na najbliższej olimpiadzie w Tokio.

Ciekawostki, odznaczenia

Jest fanką jedzenia jajek na śniadanie oraz butów sportowych marki Nike.

Mimo ogromnych sukcesów sportowych, a może właśnie z ich powodu Włodarczyk nie jest lubiana w środowisku lekkoatletycznym. Jak mówili jej dawni znajomi, sukcesy Anity oddzieliły ją od reszty zawodników, a ona sama nie starała się dbać o te relacje.

Wielokrotnie odznaczano ją nagrodami dla najlepszych lekkoatletów (m.in. złote kolce), była też klasyfikowana w czołówce najlepszych sportowców w Plebiscycie Przeglądu Sportowego.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

1 + 6 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://pl.wikipedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Citizen59