1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Wanda Rutkiewicz życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie lepszym podróżnikiem?

Wanda Rutkiewicz - biografia i życiorys

Wanda Rutkiewicz to polska himalaistka i alpinistka. Zdobywczyni najwyższego szczytu Ziemi – Mount Everest. Jako pierwsza kobieta zdobyła K2. Pozostałe ośmiotysięczniki, na które dotarła to: Nanga Parbat, Annapurna, Sziszapangma, Czo Oju, Gaszerbrum I i Gaszerbrum II. Była członkiem Klubu Wysokogórskiego.

Lata młodości

Wanda dzieciństwo spędziła w Łańcucie. Maturę zdała we Wrocławiu, gdzie następnie rozpoczęła studia na Politechnice Wrocławskiej. Ukończyła elektronikę i podjęła się pracy w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. Później wyjechała do Warszawy, gdzie pracowała w instytucie badawczym – Instytucie Maszyn Matematycznych.

Krok od śmierci

Śmierć towarzyszyła jej od najmłodszych lat. Jako dziecko bawiła się z bratem i kolegami nad rzeką, nad którą znaleźli pocisk artyleryjski. Wykluczona przez chłopców z zabawy, ze smutkiem wróciła do domu. Uratowało jej to życie, gdyż chwilę po odejściu dziewczynki pocisk wybucha, zabijając wszystkie dzieci.

W czasie pierwszej wyprawy na K2 na oczach Wandy ginie jej towarzyszka i przyjaciółka Halina Krueger-Syromska. Powrót z trzeciej wyprawy na ten szczyt również kończy się tragicznie, giną jej towarzysze.

Kolejna tragedia ma miejsce podczas zdobywania Broad Peak. Wanda widzi, jak spada w przepaść jej miłość – Kurt Lyncke.

Miłość do gór

Kochała góry i wolność. Swoją przygodę ze wspinaniem zaczęła w okolicach Jeleniej Góry w Rudawach Janowickich. W latach 60. zrobiła kurs taternicki. Wspinała się w Tatrach, wybierała trudne drogi, również nieraz wyznaczała nowe trasy wspinaczkowe.

Kolejnymi etapami jej pasji były Alpy i Himalaje. W 1978 roku jako trzecia kobieta na świecie, a pierwszy Polak stanęła na szczycie Mount Everest. Była również pierwszym Polakiem na K2. W świecie alpinizmu i himalaizmu Rutkiewicz odniosła olbrzymi sukces.

Wanda swoje wyprawy opisywała w różnych czasopismach. Była również współautorką lub autorką książek, a nawet filmów o tematyce górskiej.

Ostatnia wyprawa Wandy Rutkiewicz

Na początku lat 90. Wanda wraz z Carlosem Carsolio wyruszyła na Kanczendzongę. Niekorzystne warunki pogodowe nie ułatwiały wyprawy. Będąc na wysokości 7950 m, wyruszyli z obozu w dalszą wspinaczkę. Carsolio udało się dotrzeć na szczyt. Wanda zaś, pomimo braku sprzętu biwakowego zdecydowała się przeczekać noc w szczelinie na wysokości 8200 m.

Wyprawa na Kanczendzonge była jednak ostatnią wyprawą himalaistki. Wanda Rutkiewicz zaginęła 13 maja 1992 roku. Olbrzymia pasja, dająca siłę i wolność, stała się zabójcza. Ciała Wandy nigdy nie odnaleziono, na zawsze pozostanie w miejscu, które tak bardzo kochała.

Istnieje pewna hipoteza, w którą raczej trudno uwierzyć. Mówi ona o tym, że Rutkiewicz nie zginęła w czasie wyprawy, lecz zeszła na drugą stronę góry, gdzie zaczęła życie w tybetańskim klasztorze.

Kalendarium najważniejszych wypraw Wandy Rutkiewicz

  • 16.10.1978 – zdobycie Mount Everest
  • 15.07.1985 – zdobycie Nanga Parbat
  • 23.06.1986 – zdobycie K2
  • 18.09.1987 – zdobycie Sziszapangma
  • 12.07.1989 – zdobycie Gaszerbrum II
  • 16.07.1990 – zdobycie Gaszerbrum I
  • 26.09.1991 – zdobycie Czo Oju
  • 22.10.1991 – zdobycie Annapurny

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

2 + 8 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z pochodzi portalu pl.wikipedia.org. Zdjęcie należy do domeny publicznej. Autorem zdjęcia jest Seweryn Bidziński.