1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Aleksander Śliwka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Aleksander Śliwka jest polskim siatkarzem, gra na pozycji przyjmującego. W 2023 r. wraz z reprezentacją Polski sięgnął po tytuł mistrza Europy.

Kim jest Aleksander Śliwka?

Śliwka przyszedł na świat 24 maja 1995 r. w Jaworznie. W polskiej reprezentacji sięgał po wiele prestiżowych tytułów, w tym mistrzostwo świata w 2018 r., mistrzostwo Europy w 2023 r. oraz tytuł zwycięzcy Ligi Mistrzów w latach 2021, 2022, 2023, a także zwycięstwo w rozgrywce Liga Narodów.

Aleksander Śliwka, rodzice oraz najmłodszy w rodzinie Piotr (brat Olka), związani są z siatkówką. To właśnie mama Dorota była pierwszą, wymagającą trenerką swoich synów.

Aleksander Śliwka i rodzina mieli w 2021 r. powód do wielkiej radości. Tytuł mistrza świata kategorii U-19 wywalczyła reprezentacja Polski z Piotrem w składzie. Tym samym rodzina Śliwków doczekała się dwóch mistrzów!

Aleksander Śliwka - początki kariery

Był związany ze Spartakusem Jawor. Zapisał się do drużyny, gdy miał 12 lat. Występował też w SMS PZPS Spała. Już wtedy wyróżniał się, jako jeden z najlepszych zawodników.

Olek Śliwka w 2018 r. dołączył do Grupy Azoty ZAKS Kędzierzyn-Koźle, gdzie grał na pozycji przyjmującego. Wcześniej związany był z Warszawą, Rzeszowem i Olsztynem. Od tego czasu regularnie gra w ligowych rozgrywkach siatkarskich Plusliga.

Jak wyglądają podstawowe parametry siatkarza?
Aleksander Śliwka wzrost: 196 cm.
Zasięg wyskoku do ataku: 352.

Kariera klubowa

Śliwka swoją sportową karierę w AZS Politechnika Warszawska rozpoczął w 2014 r. Grał tam z numerem 11, na pozycji przyjmującego. W 2015 r. przeniósł się do Asseco Resovia Rzeszów. Po krótkiej przerwie w Indykpol AZS Olsztyn powrócił w 2017 r. do Resovii.

Od 2018 związany jest z ZAKS Kędzierzyn-Koźle.

Ma sporo sukcesów w swojej klubowej karierze, w tym: trzy triumfy w siatkarskiej Lidze Mistrzów, cztery Puchary Polski, dwa mistrzostwa i trzy wicemistrzostwa kraju.

Aleksander Śliwka - gra w reprezentacji

Z reprezentacją Polski zdobywał srebro na Mistrzostwach Europy Kadetów w 2013 r. oraz brąz na Mistrzostwach Świata Kadetów.

Od 2015 r. jest członkiem reprezentacji seniorskiej. Został powołany przez Stéphana Antigę. W 2018 r. reprezentacja zdobyła Mistrzostwa Świata, a w 2022 r. sięgnęła po srebro. ME siatkarze zdobyli w 2023 r. Wcześniej w 2019 i 2022 sięgali po brąz.

Śliwka wraz z reprezentacją sięgali też po brąz Ligii Europejskiej w 2015, 2019 i 2021 r. Rozgrywki w Pucharze Świata w 2019 r. drużyna zakończyła ze srebrem. Z kolei złoto Ligii Narodów należało do Polski w 2023 r. Wcześniej siatkarze w 2022 r. wywalczyli brąz, a w 2021 r. srebro.

Aleksander Śliwka - życie prywatne

Aleksander Śliwka i żona, siatkarka plażowa, są razem od lat. Aleksander Śliwka i Jagoda Gruszczyńska tworzą wyjątkowo sportową parę.

Siatkarz związany jest kontraktem reklamowym z siecią komórkową Plusa. Aleksander Śliwka Instagram prowadzi regularnie. Zamieszcza tam materiały z meczów, podsumowania wyników, a także zdjęcia z szatni.

Aleksander Śliwka i dziewczyna mieszkają na co dzień w Kędzierzynie-Koźlu.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 + = 8

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org/, autorem jest Katarzyna M. Kozłowska, użyto na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic.