1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Sally Rooney życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym pisarzem?

Sally Rooney jest pisarką irlandzkiego pochodzenia. Do jej najbardziej znanych powieści można zaliczyć książki: Normalni ludzie (Normal people), Gdzie jesteś piękny świecie (Beautiful World, Where Are You).

Kim jest Sally Rooney?

Pisarka przyszła na świat 20 lutego 1991 r. w Castlebar. W rodzinnym mieście dorastała wraz z rodzeństwem: starszym bratem i młodszą siostrą. Sally Rooney wiek studencki spędziła w Dublinie. Tam uczyła się w Kolegium Świętej Trójcy. Była jedną z lepszych i bardziej utalentowanych studentek, co szybko dostrzeżono. Przyszła pisarka otrzymała w 2011 r. stypendium. Zdobyła dyplom z literatury amerykańskiej.

Sally Rooney - książki

Rooney książki zaczęła pisać jeszcze jako nastolatka. W wieku 15 lat ukończyła pierwszą powieść, którą obecnie ocenia jako wyjątkowo nieudaną. Jako dwudziestolatka postanowiła pisać regularnie. Jej debiut Rozmowy z przyjaciółmi, napisany jeszcze na studiach, został opublikowany w 2017 r. nakładem Faber and Faber. Prawa do książki sprzedano w 12 krajach.

Kolejna po Normalnych ludziach powieść Gdzie jesteś piękny świecie, trafiła na pierwsze miejsce listy bestsellerów The New York Times. Gdzie jesteś piękny świecie, w zaledwie tydzień od premiery sprzedała się w liczbie ponad 50 tys. egzemplarzy. Główną bohaterką powieści jest Alice, bestsellerowa autorka, która chce uciec od sławy i przechodzi załamanie nerwowe.

Książki i opowiadania Irlandki nominowane są do licznych literackich nagród, w tym do Międzynarodowej Nagrody im. Dylana Thomasa.

Normalni ludzie

Normalni ludzie, druga w jej dorobku pisarskim powieść trafiła do czytelników w 2018 r. Rooney zdecydowała, że będzie ona kontynuacją losów bohaterów z opowiadania At the Clinic.

Za powieść autorka zdobyła nominację do prestiżowej Nagrody Bookera. Książka zdobyła również Irish Book Award oraz wiele innych nominacji. Powieść opisuje relacje Marianne Sheridan i Connella Waldrona, którzy wchodzą w dorosłość. Czytelnicy obserwują ich znajomość w czasie nauki w szkole średniej oraz na studiach.

Powieść przełożono na 46 języków. Sprzedała się w nakładzie ponad 3 milionów egzemplarzy.

Ekranizacje książek Sally Rooney

Normalni ludzie, serial na podstawie powieści, ukazał się w 2020 r. Składał się z dwunastu odcinków, które kręcono w Dublinie i Sligo (Irlandia) oraz w Szwecji i Włoszech.

Serial Normalni ludzie został wyprodukowany przez Element Pictures dla BBC Three i Hulu we współpracy ze Screen Ireland. Sally Rooney serial, a w zasadzie scenariusz napisała we współpracy z Alice Birch. Reżyseria leżała w rękach Lenny'ego Abrahamsona i Hettie Macdonald.

Produkcja szturmem zdobyła serca zarówno krytyków, jak i widzów.

Odtwórcom głównych ról, Daisy Edgar-Jones i Paula Mescala, udało się osiągnąć efekt napięcia wyczuwalnego dla oglądających. Sprawdzili się oni w rolach dorastających nastolatków, uczniów jednej z irlandzkich szkół. W serialu zderzają się dwa światy: nielubianej, ale pochodzącej z zamożnej rodzony kujonki oraz popularnego w szkole chłopaka. Na planie cały czas aktorom towarzyszyła koordynatorka intymności.

Na 72. ceremonii rozdania nagród Primetime Emmy serial był nominowany do czterech nagród, w tym dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Serial Rozmowy z przyjaciółmi, czyli kolejna ekranizacja powieści Rooney, ukazał się w 2022 r.

Życie prywatne Sally Rooney

Na co dzień mieszka w Dublinie. Swoją karierę zawodową zaczynała na stanowiskach administracyjnych w gastronomii. Z czasem etatową pracę porzuciła na rzecz pisarstwa.

Jest introwertyczką i wiedzie wyjątkowo stabilne życie. Sally Rooney i mąż, John Prasifka, są w długoletnim związku. Pobrali się w czasie pandemii. John jest nauczycielem matematyki w liceum.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

7 + 3 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła