1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ronaldinho życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym piłkarzem?

Życiorys i biografia Ronaldinho

Piłkarz brazylijski, pomocnik i napastnik. Wielokrotny reprezentant Brazylii, laureat Złotej Piłki FIFA. Urodzony 21 marca 1980 roku.

Początki kariery

Talenty piłkarskie Brazylijczyka objawiły się, gdy ten miał osiem lat. Od początku trenował równolegle futbol i piłkę plażową, co przyczyniło się do jego fenomenalnych umiejętności technicznych. W wieku 13 lat udało mu się strzelić 23 gole w jednym meczu ligi futsalu. Początki kariery klubowej miały miejsce w młodzieżówce klubu Gremio. Debiut w seniorskiej drużynie nastąpił w 1998 roku, a już rok później Ronaldinho rozegrał 47 meczów, zdobywając w nich 22 gole.

Kariera seniorska

W 2001 roku Brazylijczyk podpisał kontrakt z Paris Saint Germain i zadebiutował w nim 4 sierpnia. Początkowo nie wychodził w pierwszym składzie.
Po przeprowadzce do Europy głośny był konflikt z trenerem PSG, który zarzucał młodemu Brazylijczykowi, że bardziej od piłki interesuje go nocne życie Paryża. Pomimo to, nadal było dla niego miejsce w składzie paryskiego klubu. Po tym, jak PSG nie zdołało awansować do pucharów europejskich, Ronaldinho zadeklarował chęć opuszczenia klubu.
Ostatecznie wyścig o pozyskanie Brazylijczyka wygrała Barcelona, która pozyskała go za 30 milionów euro. Jak się okazało, w Barcelonie Ronaldinho osiągnął szczyt swoich możliwości piłkarskich. Krótko po przyjściu do hiszpańskiego klubu nabawił się kontuzji, która wykluczyła go z gry na znaczną część sezonu. Po powrocie w sezonie 2003/2004 zdobył 15 goli i pomógł klubowi zająć drugie miejsce w lidze. Sezon później został wybrany przez FIFA Piłkarzem Roku, a jego pozycja stale się umacniała – stał się jedną z największych gwiazd FC Barcelony. Sezon 2005/2006 to kolejny tytuł mistrzostwa Hiszpanii, zwycięstwo w Lidze Mistrzów oraz dwie strzelone bramki strzelone przez Ronaldinho w słynnym El Classico, przeciwko Realowi Madryt.
Sezon 2007/2008 nie został przez zawodnika dokończony, gdyż w marcu został kontuzjowany. Brazylijczyk swój czas spędzony w Barcelonie określił najlepszym okresem w karierze.
31 lipca 2008 roku Ronaldinho zagrał swój pierwszy mecz w barwach AC Milan, gdzie pozostał przez kolejne 2 lata. Ten czas był już schyłkiem jego formy oraz kariery i w 2010 roku powrócił do Brazylii, by grać tamtejszej lidze.

Po powrocie w sezonie 2003/2004 zdobył 15 goli i pomógł klubowi zająć drugie miejsce w lidze. Sezon później został wybrany przez FIFA Piłkarzem Roku, a jego pozycja stale się umacniała – stał się jedną z największych gwiazd FC Barcelony. Sezon 2005/2006 to kolejny tytuł mistrzostwa Hiszpanii, zwycięstwo w Lidze Mistrzów oraz dwie strzelone bramki strzelone przez Ronaldinho w słynnym El Classico, przeciwko Realowi Madryt.
Sezon 2007/2008 nie został przez zawodnika dokończony, gdyż w marcu został kontuzjowany. Brazylijczyk swój czas spędzony w Barcelonie określił najlepszym okresem w karierze.
31 lipca 2008 roku Ronaldinho zagrał swój pierwszy mecz w barwach AC Milan, gdzie pozostał przez kolejne 2 lata. Ten czas był już schyłkiem jego formy oraz kariery i w 2010 roku powrócił do Brazylii, by grać tamtejszej lidze.

Kariera reprezentacyjna

Debiut Ronaldinho w seniorskiej reprezentacji Brazylii odbył się 26 czerwca 1999 roku. Trzy lata później wystąpił na mundialu w Korei i Japonii, w którym rozegrał pięć meczów, strzelając 2 gole i sięgnął wraz z drużyną po złoty medal.
Został powołany również na mundial w 2006 roku w Niemczech, jednak tam Brazylia odpadła w ćwierćfinale. Starał się o powołanie na mundial w 2010 oraz 2014 roku, jednak bezskutecznie.

Tytuły i osiągnięcia

  • Mistrzostwo Hiszpanii w sezonach 2004/2005 oraz 2005/2006;
  • Tytuł Ligi Mistrzów w roku 2006;
  • Tytuł mistrza świata w 2002 roku;
  • Tytuł Złotej Piłki w 2005 oraz Piłkarza Roku FIFA w roku 2004 i 2005.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

58 + = 64

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, Autor: ph.FAB