1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Adrian Zieliński życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Adrian Zieliński - życiorys i biografia

Adrian Zieliński to sztangista polski, złoty medalista olimpijski oraz mistrz świata w podnoszeniu ciężarów. W 2016 roku został zawieszony za stosowanie dopingu. Urodzony 28 marca 1989 roku.

Kariera Adriana Zielińskiego

Adrian Zieliński swoją karierę rozpoczął w klubie Tarpan Mrocza. W wieku 20 lat otrzymał propozycję przyjęcia niemieckiego obywatelstwa od tamtejszego związku podnoszenia ciężarów, jednak nie skorzystał z niej. Będąc juniorem został mistrzem Europy w 2009 roku.

Rok później, występując w seniorskiej imprezie, został mistrzem świata podczas zawodów w Antalyi, w kategorii do 85 kilogramów. W 2011 roku nie udało mu się obronić tytułu, ale zakończył zawody na trzecim miejscu.

W 2012 roku osiągnął swój największy sukces życiowy, zdobywając złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Od 2014 roku startuje w kategorii do 94 kilogramów. Podczas mistrzostw Europy w Tel-Awiwie zdobył tytuł mistrzowski. Rok później został wicemistrzem świata na zawodach w Houston.

Afera dopingowa

Bardzo dobre występy Zielińskiego przerwane zostały w 2016 roku, kiedy podczas Igrzysk Olimpijskich został wykluczony z kadry za wykrycie w jego organizmie niedozwolonych środków dopingujących. Zawodnik nie przyznawał się do winy. Składał apelację do Trybunału Arbitrażowego do spraw Sportu w Lozannie, jednak bez skutku. Zieliński by udowodnić swoją niewinność poddawał się badaniu wariografem, jednak nie stanowił on rozstrzygającego dowodu w sprawie.

Ostatecznie został zawieszony na cztery lata, wykluczony z klubu CWZS Zawisza Bydgoszcz, który reprezentował oraz zwolniony ze służby wojskowej (Zieliński został żołnierzem zawodowym w maju 2016 roku), bez możliwości powrotu. Wraz z wyrokiem, zdecydował również o zakończeniu kariery.

Życie prywatne

Adrian Zieliński jest żonaty i ma córkę, obecnie zajmuje się biznesem – prowadzi siłownię. Działa również w samorządzie swojego rodzinnego miasta Mroczy. Jego młodszy brat Tomasz również jest sztangistą.

Osiągnięcia Adriana Zielińskiego

  • Złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie w roku 2012;
  • Trzykrotny medalista mistrzostw świata w latach 2010, 2011, 2015;
  • Mistrz Europy z roku 2014.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 29 = 39

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - https://commons.wikimedia.org, autor Kari Kinnunen, licencja Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic