codziennie nowe aktualizacje
Ada Lovelace życiorys
Spis treści
Życiorys i biografia Ady Lovelace
Angielska arystokratka, matematyczka i analityczka żyjąca w XIX w. nazywana współcześnie pierwszą programistką. Autorka publikacji nt. maszyny analitycznej i twórczyni pierwszych algorytmów.
Pochodzenie
Augusta Ada King urodziła się 10 grudnia 1815 r. jako córka poety, lorda Georga Gordona Byrona i zamożnej arystokratki Annabelli Milbank. Była ich jedynym wspólnym dzieckiem, gdyż małżeństwo Byronów trwało zaledwie rok. George Byron był znany w Londynie nie tylko z twórczości, ale też ze swoich romansów i rozrzutnego i niemoralnego stylu życia (istnieją pogłoski, że był m.in. w kazirodczym związku ze swoją przyrodnią siostrą Augustą). Z tego też powodu, matka Ady porzuciła męża i wróciła do rodzinnego domu wraz z miesięczną córką, aby chronić ją przed zgubnym wpływem ojca. Po tym wydarzeniu lord Byron wyemigrował z Wielkiej Brytanii i zmarł w 1824 r. w Grecji. Nigdy nie poznał swojej córki, z kolei Ada dowiedziała się więcej o ojcu dopiero po jego śmierci. Byron został jej inspiracją i bohaterem do tego stopnia, że podobnie jak on, chciała swoją twórczością zapisać się w historii.
Edukacja
Annabella w przeciwieństwie do swojego męża-poety posiadała ścisły umysł i postanowiła przekazać córce zamiłowanie do matematyki i logiki. Uczyła dziewczynkę w domu już od wczesnego dzieciństwa – najpierw sama, później z pomocą innych nauczycieli. Ada była bardzo bystrą osobą i świetnie radziła sobie z przedmiotami ścisłymi. Okazało się jednak, że odziedziczyła cechy charakteru po obydwojgu rodziców – wyobraźnia pomagała jej w rozumieniu matematycznych konceptów.
Odizolowana od otoczenia, jako dziecko była dość samotną osobą. Jej dzień wypełniony był różnymi obowiązkami związanymi z nauką. Uczyła się gry na instrumentach, języków i oczywiście matematyki. Jako ośmiolatka zainteresowała się mechaniką i miała samodzielnie projektować różne urządzenia i obiekty – statki, maszyny latające itp.
Ze względu na czasy w jakich żyła, nie mogła podjąć nauki na uniwersytecie. Wpływ na zamiłowanie Ady do nauki miała również inna kobieta, Mary Somerville – szkocka fizyczka i matematyczka. To dzięki niej dziewczyna poznała swojego późniejszego mistrza i współpracownika, Charlesa Babbage’a.
Młodość i życie prywatne
Gdy była nastolatką zamieszkała w Londynie, a po debiucie towarzyskim zaczęła uczestniczyć w życiu angielskich wyższych sfer. W trakcie jednego z bali, londyński matematyk i naukowiec wystawił swoją maszynę różnicującą. Ada zafascynowała się projektem Babbage’a. Wkrótce między arystokratką, a naukowcem wytworzyła się zażyłość, która przetrwała wiele lat. Ich częste spotkania i bogata korespondencja pokazywały żywe zainteresowanie kobiety matematyką i działalnością naukowca. Z kolei jej kontakty i popularność w środowisku arystokratów pozwalała Charlesowi na zainteresowanie nowych odbiorców swoimi wynalazkami.
W 1835 r. wyszła za mąż za starszego o dziesięć lata Williama Kinga-Noela. Był ósmym baronem Ockham, a następnie pierwszym hrabią Lovelace (stąd też nazwisko Ady). Jeszcze przed 24 urodzinami urodziła trójkę dzieci: Byrona King-Noel’a, Anne Blunt i Ralpha King-Milbank’a. Posiadanie rodziny nie oznaczało dla Ady końca zainteresowania matematyką, mimo niepopularności takiej postawy w tamtych czasach i sprzeciwu jej matki. Lovelace w dalszym ciągu zgłębiała różne zagadnienia z tej dziedziny. Tworzyła jednak szczęśliwy związek, a wspólną pasją jej i Williama, były konie.
Maszyna analityczna
Charles Babbage pragnął poszerzyć zastosowanie swojej maszyny różnicowej i w tym celu stworzył nowy projekt – maszynę analityczną. Jednak skomplikowanie mechanizmu (przed wynalezieniem prądu miała ona być zasilana przez silnik parowy) i wysoki koszt jaki wygenerowałaby jej budowa spowodowały, że zarówno rząd brytyjski jak i prywatni inwestorzy nie byli skorzy do wyłożenia pieniędzy na inwestycję.
Naukowiec wyjechał w 1840 r. do Turynu, gdzie w trakcie wykładu opowiadał o swoim projekcie włoskim naukowcom i fizykom. Jednym z jego słuchaczy był młody inżynier i późniejszy premier Włoch - L.F. Menabrea. Napisał on w niedługim czasie artykuł do szwajcarskiego czasopisma, opisujący zasadę działania maszynę analityczną Babbage’a.
Publikacje
Hrabina Lovelace dotarła do tekstu źródłowego i na zlecenie Charlesa Wheatstone’a (w innych źródłach była to jej inicjatywa) przetłumaczyła artykuł na język angielski. W ciągu kilku miesięcy pracy dodała do tekstu źródłowego swoje własne notatki, które okazały się dłuższe niż pierwotna publikacja.
Diagram, który Ada dołączyła do swojego tłumaczenia opisywał algorytm do obliczenia liczb Bernoulliego. Jest on obecnie traktowany jako pierwszy program komputerowy, jednak nie wiadomo czy działa, gdyż maszyna analityczna nigdy nie została zbudowana w całości (a tym samym nie sprawdzono "programu").
Współcześni badacze poddają w wątpliwość autorstwo Ady w pisaniu algorytmu, przypisując go jej mentorowi. Niewątpliwie jednak hrabina Lovelace była wybitnym naukowcem posiadającym wyobraźnię i odwagę do nowatorskich rozwiązań.
Śmierć
Przez dużą część swojego życia, Ada Lovelace cierpiała na rozmaite choroby. Diagnozowano u niej popularną wówczas histerię, leczono przewlekle opioidami, od których się uzależniła. W ostatnich latach życia jej samopoczucie jeszcze bardziej się pogorszyło, gdyż zachorowała na raka macicy. Opiekująca się nią matka ponownie ograniczała kontakty towarzyskie córki, a z niewyjaśnionych do dzisiaj przyczyn, pod koniec swojego życia Ada została opuszczona przez męża. Leczenie polegające na upuszczaniu krwi nie pomogło i 27 listopada 1852 r. zmarła mając zaledwie 36 lat. Hrabina Lovelace zgodnie ze swoim życzeniem została pochowana w grobowcu obok swojego ojca.
Obecność w kulturze
Ada została doceniona dopiero 100 lat po swojej śmierci, kiedy ponownie opublikowano napisane przez nią notatki. Uznano, że mają zaskakująco współczesny charakter, napisane przez hrabinę obliczenia mogą być potraktowane jako pierwszy algorytm.
W 1980 r. Departament Obrony USA nazwał nowy język programowania od jej imienia – Ada. Jest używany do tej pory w wielu istotnych sektorach: w aplikacjach bankowych, wojskowych, czy lotnictwie (m.in. obsługa satelit, kontroli lotów).
Firma Microsoft wykorzystała podobliznę Ady Lovelace w hologramie potwierdzającym autentyczność ich produktów.
Matematyczka pojawiła się w jednym z odcinków serialu science-fiction Doktor who.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z portalu https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie domeny publicznej; fragment obrazu autorstwa Margaret Sarah Carpenter
Komentarze