1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zuzanna Grabowska życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym aktorem?

Życiorys i biografia Zuzanny Grabowskiej

Zuzanna Grabowska jest polską aktorką telewizyjną i teatralną. Urodziła się 22 czerwca 1983 roku w Krakowie.

Rodzina

Zuzanna pochodzi z aktorskiej rodziny. Jest córką aktorów: Anny Tomaszewskiej i Andrzeja Grabowskiego. Ma młodszą siostrę, Katarzynę, która również jest aktorką. Wujek natomiast, Mikołaj Grabowski, jest reżyserem teatralnym.

Wykształcenie

Jest absolwentką Akademii Teatralnej w Warszawie, którą ukończyła w 2007 roku.

Kariera aktorska

Pochodząca z jednego z najbardziej znanych klanów aktorskich w Polsce aktorka swoją przygodę z branżą rozpoczęła od występu na małym ekranie. Po raz pierwszy przed kamerą stanęła w 1999 roku, występując w jednym z odcinków serialu Świat według Kiepskich, w którym główną rolę grał jej ojciec. W kolejnych latach grała role epizodyczne w wielu polskich serialach, takich jak: Na Wspólnej, Na dobre i na złe czy Oficerowie. W latach 2005–2008 grała w serialu kryminalnym Pitbull. Pierwszą główną rolę zagrała w serialu Królowie śródmieścia w 2006 roku. Największą rozpoznawalność zyskała jednak dzięki roli więźniarki w popularnym serialu Czas honoru. Na dużym ekranie debiutowała w 2004 roku w filmie Atrakcyjny pozna panią…, w którym zagrała u boku swojego ojca. Następnie zagrała w filmach: Diabeł, Jak żyć?, Pitbull. Niebezpieczne kobiety, Planeta singli, Serce nie sługa oraz Okna, Okna. Jej dorobek filmowy nie jest spektakularny, ale warto pamiętać, że głównym zajęciem aktorki jest praca sceniczna. Debiut teatralny Grabowskiej miał miejsce w 1994 roku w spektaklu telewizyjnym Mały lord. Następnie występowała na scenach warszawskich teatrów takich jak: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, Teatr Dramatyczny, Teatr Montownia, Teatr Syrena i Teatr 6. piętro. Od 2012 roku występuje na deskach Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego i ma na swoim koncie wiele spektakli. Obecnie współtworzy też Kabaret na Koniec Świata.

Życie prywatne

Swojego przyszłego męża, Pawła Domagałę, aktorka poznała podczas studiów teatralnych. Parę początkowo łączyły stosunki wyłącznie koleżeńskie, jednak z czasem ich relacja zaczęła przeradzać się w coś poważniejszego. W 2013 roku aktorzy wzięli ślub, a owocem ich miłości są dwie córeczki: Hania i Basia.

Wybrana filmografia

  • 2004: Atrakcyjny pozna panią... – dziewczyna
  • 2005: Diabeł – młoda matka Franciszka
  • 2006: Fabryka – Sylwia
  • 2008: Jak żyć? – mama Kuby w młodości
  • 2011: Antygona – Antygona
  • 2016: Pitbull. Niebezpieczne kobiety – prawniczka „Cukra”
  • 2016: Planeta singli – żona Malinowskiego
  • 2018: Serce nie sługa – Kaśka
  • 2018: Okna, Okna – Zuza

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

5 + 2 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu: https://commons.wikimedia.org/ wykorzystane na podstawie licencji CC BY-SA 3.0; autor zdjęcia: Natalia Zakrocka