1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Zodiak życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie gorszym przestępcą?

Życiorys i biografia Zodiaka

Był słynnym seryjnym mordercą działającym pod pseudonimem Zodiak. Mężczyzna działał na przełomie lat 60. i 70. XX wieku na terenie San Francisco i w jego okolicy.  Jego znakiem rozpoznawczym były specjalne anonimowe listy przesyłane do redakcji gazet oraz tajne, zaszyfrowane wiadomości. Zodiak przyznawał się do zbrodni popełnionych na 37 osobach, choć wiadomo, że mogło być ich o wiele więcej.

Pseudonim

Nazwa "Zodiak" została zaczerpnięta od nazwy słynnej szwajcarskiej firmy produkującej zegarki – Zodiac. Przestępca posługiwał się również logo przedsiębiorstwa.

Początek zbrodni

Pierwszym przestępstwem, jakie popełnił Zodiak było zamordowanie dwójki nastolatków, którzy spotkali się na potajemnej randce. Początkowo mężczyzna ostrzelał samochód ofiar, jednak później przestrzelił głowę Davida Faradaya oraz pięciokrotnie ranił w plecy uciekającą Betty Jensen. Para otrzymała pociski wystrzelone prawdopodobnie z broni kalibru 22. Pomimo intensywnego śledztwa sprawcy nie udało się ująć policji.

Blue Rock Springs Park

Kolejna zbrodnia Zodiaka miała miejsce pół roku później, w okolicy miasta Benicia 5 lipca 1969 roku. Poszkodowanymi znów okazali się młoda dziewczyna i chłopak, którzy spotkali się na rozmowę w samochodzie. Nieopodal pary zaparkował inny samochód – jego kierowca z wyłączonymi światłami przez dłuższy czas przyglądał się rozmawiającym. Po chwili odjechał, by po 5 minutach pojawić się znowu i tym razem pięciokrotnie strzelić mierząc do siedzących w samochodzie. Zodiak oddał na tyle długą serię strzałów, by upewnić się, że jego ofiary nie żyją. Pomimo tego 19-letni Michael Mageau przeżył, podając władzy rysopis sprawcy.

Niedługo po tym policja odebrała telefon od nieznajomego mężczyzny dzwoniącego z budki telefonicznej, który przyznał się do morderstwa dwójki młodych ludzi. Przyznał się także do poprzedniego zabójstwa.

Jezioro Berryessa

Kolejna zbrodnia autorstwa Zodiaka miała miejsce 27 września 1969 roku i znów ofiarą mordercy padli młodzi ludzie – Cecelia Shepard oraz Bryan Hartnell. Para urządziła sobie piknik w parku, gdy nagle dostrzegła mężczyznę w kapturze zbliżającego się do nich z pistoletem w ręku. Nieznajomy zażądał od nich kluczyków do samochodu – gdy chłopak oddał mu klucze i pieniądze, między ofiarami a Zodiakiem wywiązała się krótka rozmowa, w której napastnik wyznał, że jest uciekinierem z więzienia i przemieszcza się skradzionym autem. Z nowym samochodem planuje dostać się do Meksyku.

Następnie morderca nakazał Cecelii związanie Bryana grubą liną, a następnie ją samą również spętał. Ostatecznie Zodiak brutalnie dźgał parę nożem. Po dokonanej zbrodni na samochodzie ofiary wyrył daty poprzednich zbrodni oraz telefonicznie przyznał się do ataku.

Władze dokładnie poznały przebieg całego ataku, gdyż Bryan Hartnell przeżył całą sytuację. Cecelia zapadła w śpiączkę i nigdy się już nie obudziła.

Paul Stine

Kolejna data w historii Zodiaka to 11 września tego samego roku i dotyczy taksówkarza z San Francisco – Paula Stine’a. Morderca był pasażerem, który wsiadł do jego samochodu i wycelował w Paula pistolet. Po dokonanej zbrodni sprawca zabrał kluczyki oraz dokumenty ofiary. Całą sytuację obserwowali studenci z mieszkania po przeciwległej stronie ulicy. Zawiadomili oni policję, jednak podali błędny rysopis, stąd mordercy w dalszym ciągu nie ujęto. Taksówkarz był ostatnią zidentyfikowaną ofiarą Zodiaka.

Listy do redakcji

Pierwszą zaszyfrowaną wiadomość prasa otrzymała 31 lipca 1969 roku. W liście tym morderca przyznawał się zamordowania Davida Faradaya i jego towarzyszki. Każdy z kolejnych listów, jakie przychodziły do redakcji „Examiner” i „Chronicle” zawierał szczegółowy opis dokonanego przestępstwa. Słynnym zdaniem, od którego rozpoczynała się większość wiadomości od mordercy były słowa: This is the Zodiac speaking (Tu mówi Zodiak).

W listopadzie 1969 roku do „Chronicle” dotarła kolejna przesyłka. Była to kartka pocztowa, fragment koszuli ostatniej ofiary oraz szyfr. W innym liście znajdował się natomiast schemat bomby, który Zodiak planował umieścić w szkolnym autobusie.

Śledztwo

Zodiak nigdy nie został schwytany przez policję. Było kilku podejrzanych, jednak żaden z nich nie okazał się właściwym mordercą. W 2004 roku status śledztwa zmieniono na „nieaktywny”, ale po kilku miesiącach podjęto je ponownie. Intensywne działania toczą się na terenie Vallejo oraz w hrabstwie Nappa i Solano.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

88 − 80 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła