1851 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Ed Gein życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Właściwie Edward Theodore Gein. Był amerykańskim mordercą, który działał pod pseudonimem „Rzeźnik z Plainfield”. Dokonał licznych zabójstw, jednak oficjalnie udało się udowodnić tylko jedno.

Młodość

Przestępca urodził się 27 sierpnia 1906 roku w stanie Wisconsin w miejscowości La Crosse. Jego matka była wyznania luterańskiego i prezentowała postawę fanatyczną. Kontakty synów z płcią przeciwną uważała za niewłaściwe, a wręcz niebezpieczne. To ona decydowała o wychowaniu dzieci – ojciec tkwiący w alkoholizmie nie miał nic do powiedzenia. W 1914 roku rodzina Geinów zamieszkała w Plainfield, gdzie niemal całkowicie odizolowała się od świata. Eddi wraz z bratem uczęszczali jednak do szkoły, gdzie pierwszy z nich był raczej nieśmiały i mało lubiany. Wychowanie matki było niezwykle surowe – Augusta Gein nieustannie beształa swoich chłopców, obawiając się, że pójdą w ślady swojego ojca.

Gdy ojciec zmarł w 1940 roku synowie podejmowali się różnych prac dorywczych. Obaj zdobyli opinię solidnych i uczciwych. Edward często opiekował się dziećmi, dzięki czemu mógł z nimi nawiązywać bliższe, emocjonalne więzi.

Wiosną 1944 roku na farmie Geinów wybuchł pożar. Próbując go ugasić, bracia rozdzieli się – po opanowaniu sytuacji młodszy Henry nie pojawił się, a Edward zgłosił zaginięcie brata. Policja wraz z pomocą zmartwionego starszego brata znalazła ciało, jednak z nietypowymi sińcami na głowie.

Aresztowanie i śledztwo

Policja pojawiła się na farmie 17 listopada 1957 roku. Podejrzewano, że Edward miał związek z lokalnym napadem na sklep z narzędziami oraz tajemniczym zniknięciem jego właścicielki. Funkcjonariusze dokonali szokującego odkrycia – w kuchni gospodarstwa Geinów odnaleziono zwłoki poszukiwanej Bernice Worden z odciętą głową. Udowodniono, że zmarła została postrzelona z karabinka z bliskiej odległości.

Wówczas ustalono, że Edward Gein mógł być zamieszany w więcej morderstw, wytypowano nawet listę nazwisk jego ofiar. Wielokrotnie przeszukiwano dom mordercy, w którym znaleziono liczne dowody zbrodni: obicia foteli wykonane z ludzkiej skróty, czaszki, strój uszyty z ludzkiej skóry, miski wykonane z ludzkich kości itp.

Badanie Geina

Podczas badania wykazano, że Edward Gein cierpiał na psychopatię seksualną oraz schizofrenię. Orzeczono także niepoczytalność, co powodowało, że nie mógł zostać pełnoprawnie sadzony podczas pierwszego procesu. Sędzia osadził go w szpitalu psychiatrycznym.

Proces

Morderca został umieszczony szpitalu w Wapun. Przebywał tam przez 10 lat, a w 1968 roku stanął przed sądem. Został wówczas uznany za winnego morderstw. Resztę życia spędził jednak w szpitalu, będąc uznany za niepoczytalnego.

Śmierć

Edward Gein zmarł 26 lipca 1984 roku. Chorował na nowotwór, który spowodował niewydolność krążeniowo-oddechową. Pochowano go na cmentarzu w Plainfield – jego grób był wielokrotnie bezczeszczony. Całość płyty została nawet skradziona – odnaleziono ją w 2001 roku w pobliżu Seattle. Dziś można oglądać ją w muzeum w Wisconsin.  

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 4 = 6

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła