codziennie nowe aktualizacje
Wilhelm Röntgen życiorys
Życiorys i biografia Wilhelma Röntgena
Twórca promieniowania elektromagnetycznego, zwanego promieniem rentgenowskim. Niemiecki inżynier i fizyk. Laureat nagrody Nobla.
Lata młodości
Wilhelm przyszedł na świat 27 marca 1845 roku i był synem niemieckiego kupca. Szkołę średnią ukończył w Holandii, w tamtejszej Szkole Technicznej w Utrechcie. W 1865 roku został wydalony ze szkoły, przez niesłuszne oskarżenia o rysowanie karykatur nauczycieli. Bez świadectwa nie mógł pójść na uniwersytet i uczestniczył
w zajęciach tylko jako wolny słuchacz. Rozpoczął studia w Zurychu, jako student inżynierii mechanicznej. W 1869 skończył tam studia doktoranckie.
Kariera naukowa
Pierwszym stanowiskiem uniwersyteckim była posada wykładowcy na Uniwersytecie w Strasburgu, a rok później profesura Akademii Rolniczej w Hohenheim.
W 1879 roku, mając już znaczny dorobek naukowy, Röntgen został profesorem zwyczajnym fizyki doświadczalnej na Uniwersytecie w Giessen w Hesji. Cały swój czas poświęcał pracy naukowej. Wykładał 5 godzin oraz prowadził ćwiczenia praktyczne przez dwie godziny, raz w tygodniu podczas obu semestrów. Wyposażał laboratoria, kontynuował badania nad właściwościami kryształów i absorpcją ciepła przez parę wodną. Napisał 15 kolejnych prac.
Wiadomo, że pierwsze obserwacje dotyczące działania promieni, które nazwał promieniami X Röntgen poczynił 8 listopada 1895 r. Następnie przez siedem tygodni intensywnej, samotnej pracy prowadził dalsze badania nad tymi promieniami. Nie znamy jednak wielu szczegółów, ponieważ Röntgen polecił w swoim testamencie, aby nikomu nie udostępniać jego notatek i zniszczyć je po jego śmierci. Zgodnie z wolą Röntgena wszystkie papiery, notatki, a nawet książki z jego laboratorium zostały spalone. Wilhelm pracował w tajemnicy w obawie o to, że inni naukowcy przejmą jego pomysł.
Publiczna demonstracja promieni X dla świata nauki miała miejsce 23 stycznia 1896 r. w Towarzystwie Fizyko-Medycznym w Würzburgu. Röntgen poprosił swojego kolegę z uniwersytetu, znanego szwedzkiego anatoma Rudolpha Alberta von Köllikera (1817-1905), by pozwolił sobie wykonać zdjęcie ręki nowymi promieniami. Po wykonaniu ekspozycji i burzliwych oklaskach, Kölliker zaproponował, by od tego momentu te nowe promienie nazwać „promieniami Röntgena”.
Wynalazek zrewolucjonizował świat medycyny. Po pokazie Wilhelm Röntgen uzyskał światową sławę. W 1901 roku otrzymał nagrodę Nobla za nadzwyczajne zasługi, jakie zostały wyświadczone przez odkrycie niezwykłych promieni nazwanych później jego imieniem.
Rodzina
Wilhelm Röntgen był żonaty z Anną Berthą Ludwig, z którą małżeństwo trwało 47 lat, aż do jej śmierci w 1919 roku. Wychowali jedno, adoptowane, dziecko Josephine Bertha Ludwig. Röntgen zmarł 10 lutego 1923 roku w Monachium.
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie - Wilhelm Röntgen w 1901 r., domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/
Komentarze