1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Bartosz Kurek życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto jest według Ciebie lepszym sportowcem?

Życiorys i biografia Bartosza Kurka

Siatkarz polski, przyjmujący i atakujący. Wielokrotny reprezentant Polski. Złoty medalista mistrzostw świata w 2018 roku. Urodzony 29 sierpnia 1988 roku.

Kariera klubowa

Bartosz Kurek wychowywał się w Nysie, gdzie chodził do szkoły o profilu siatkarskim. Pierwszą drużyną Kurka był Stal Nysa, w której grał jego ojciec – początkowo grali w jednej drużynie. Po nabraniu doświadczenia, Kurek przeszedł do ZAKSY Kędzierzyn Koźle, która występowała w pierwszej lidze. W Kędzierzynie spędził 3 lata, by w 2008 roku zasilił drużynę PGE Skry Bełchatów. Będąc zawodnikiem jednego z najbardziej utytułowanych klubów polskiej ligi, zdobył trzykrotnie tytuł mistrza Polski. W Klubowych Mistrzostwach Świata dwa razy,
w 2009 i 2010, sięgnął z drużyną po srebro. 18 marca 2012 Skra przegrała finał Ligi Mistrzów z Zenitem Kazań.
Po zakończeniu sezonu, Bartosz Kurek podpisał kontrakt z Dynamem Moskwa, lecz z gry w klubie wyłączyła go kontuzja. Po feralnym sezonie, naznaczonym urazami, Kurek wyjechał do Włoch i podpisał kontrakt z Lube Banca Macerata, z którym w 2014 zdobył mistrzostwo oraz Superpuchar Włoch. Po udanym sezonie spędzonym we Włoszech, Bartosz Kurek wrócił do Polski, by grać w Asseco Resovii, z którą zdobył srebro w Mistrzostwach Polski w roku 2016.
Zawodnikowi coraz bardziej dawało się we znaki zmęczenie spowodowane ciągłym graniem oraz podróżowaniem i 2 października 2016 roku zawiesił karierę sportową.
W 2018 roku powrócił do gry w siatkówkę w Stoczni Szczecin, z którą jednak szybko rozwiązał kontrakt, gdyż ta miała problemy finansowe.
W czerwcu 2019 roku ponownie wyjechał do Włoch, by grać w klubie Vero Volley Monza. Od 2020 roku z kolei jest zawodnikiem japońskiego Wolf Dogs Nagoya.

Kariera reprezentacyjna

Debiut Bartosza Kurka w reprezentacji narodowej miał miejsce 1 czerwca 2007 roku, podczas meczu Ligi Światowej przeciwko Argentynie. Uczestniczył w wygranych przez Polskę Mistrzostwach Europy w 2009 roku. Dwa lata później reprezentacja Polski z Kurkiem w składzie zdobyła pierwszy raz medal Ligi Światowej. Tego samego roku Kurek, już jako podstawowy zawodnik drużyny, zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy. Zdobył również indywidualną nagrodę dla najlepszego serwującego imprezy. W 2012 Polska wygrała Ligę Światową, a Kurek został uhonorowany nagrodą MVP.
Kurek nie został powołany na Mistrzostwa Świata w 2014 roku. Cztery lata później już na mundial pojechał i poprowadził drużynę do drugiego tytułu mistrzów świata, zdobywając przy tym kolejną nagrodę MVP.

Tytuły i osiągnięcia

  • Złoty medal Mistrzostw Polski w latach 2009, 2010, 2011;
  • Mistrzostwo Włoch w roku 2014;
  • Złoty medal Mistrzostw Świata w roku 2018;
  • Złoty medal Mistrzostw Europy w 2009 oraz brąz w 2011 i 2021;
  • MVP Mistrzostw Świata w 2018 roku oraz Ligi Światowej w 2012.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

6 + 1 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie - shutterstock.com, autor MaciejGillert