1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Warren Steed Jeffs życiorys

Życiorys i biografia Warrena Jeffsa

Warren Jeffs przyszedł na świat 3 grudnia 1955 r. San Francisco. Prorok i przywódca sekty Fundamentalistycznego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (FLDS). Kościół praktykuję poligamię, działa przede wszystkim na terenie Ameryki Północnej. 

W 2006 r. Warren Jeffs został wpisany na listę najbardziej poszukiwanych przestępców FBI. Zarzucano mu głównie gwałty, wielożeństwo oraz pedofilię. Aresztowano go 28 sierpnia 2006 r. Po latach został skazany na dożywotnie pozbawienie wolności.  

Dzieciństwo i młodość

Dorastał wśród wyznawców FLDS. Od pokoleń w jego rodzinie praktykowano wielożeństwo (poligamię). Jeden z 80 dzieci Rulona Jeffsa. Jego matką była Merilyn Steed. Urodził się jako wcześniak, dlatego też był wyjątkowo traktowany przez ojca. W 1986 r. Rulon został prorokiem FLDS. Syn zastąpił go na tym miejscu, kiedy ojciec podupadł na zdrowiu. 

Przez 20 lat pracował w Alta Academy (szkoła sekty), był tam dyrektorem. Zasłynął ze swojej surowości i restrykcyjnej dyscypliny. 

Przywódca FLDS

Kiedy w 2002 r. zmarł jego ojciec, Jeffs oficjalnie objął przywództwo nad sektą. Syn miał też poślubić wszystkie kilkadziesiąt żon ojca (było ich od 50 do 75).

Chciał poszerzyć wpływy sekty. Był surowym, wymagającym i kontrolującym wszystko przywódcą. Za nieposłuszeństwo wydalił z sekty 21 osób. Wznieśli oni przeciwko niemu pozew. 

Miał on możliwość przydzielania kobiet wybranym przez siebie mężczyznom. Mógł również karać poprzez przenoszenie żon do innych domów. 

W FLDS obowiązywało przekonanie, że każdy mężczyzna potrzebuje minimum trzech żon, aby po śmierci mógł trafić do nieba. Każda kolejna miała go przybliżyć do raju.

W 2006 r. oskarżono go o doprowadzenie do małżeństwa pomiędzy nieletnimi. Jeffs przez jakiś czas ukrywał się przed władzami.  Złapano go w Las Vegas. 

Sprawy sądowe

Za zawieranie małżeństw z nieletnimi oraz seks z nimi został ostatecznie skazany w 2011 r. Podstawowym dowodem w większości jego spraw były dzienniki, które kazał prowadzić swoim żonom. Kobiety spisywały tam najdrobniejsze szczegóły z jego codziennego życia. 

Kiedy miał okazję wypowiedzieć się przed ławą oskarżonych i przedstawić argumenty na swoją obronę, zdecydował się milczeć. 

Jeff swój wyrok odsiaduje w więzieniu Powledge Unit. Próbował popełnić samobójstwo, prowadził też strajki głodowe, w 2019 r. przeszedł załamanie psychiczne. 

Informacje dodatkowe

Został oskarżony przez dwójkę swoich dzieci o molestowanie. Jego bratanek Brent Jeffs oskarżał go o gwałty. Chłopiec miał być wykorzystywany w wieku 5 lub 6 lat. Po latach, Brent zdecydował się na wniesienie oskarżenia. Później popełnił samobójstwo. 

Na temat jego życia oraz funkcjonowania prowadzonej przez niego sekty powstało wiele filmów dokumentalnych. 

Jego ukochaną żoną była Naomi Jessop (wcześniej żona jego ojca). 

Jest autorem książki pt. Jesus Christ Message to All Nations

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 57 = 59

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła

Zdjęcie pochodzi z portalu commons.wikimedia.org. Zdjęcie zostało wykorzystane na podstawie domeny publicznej. Źródło: http://www.fbi.gov/wanted/fugitives/cac/jeffs_ws.htm.