1854 życiorysów w bazie
codziennie nowe aktualizacje

Wampir z Gałkówka życiorys

   Twoim zdaniem...

Kto był według Ciebie gorszym przestępcą?

Biografia i życiorys Wampira z Gałkówka

Wampir z Gałkówka, a właściwie Stanisław Modzelewski, to polski seryjny morderca, działający w latach 1952–1967 na terenie Gałkówka i okolicy. Udowodniono mu 7 morderstw, chociaż przyznał się do 8. Urodził się 15 marca 1929 roku w Szczepanowie.

Wykształcenie i praca

Stanisław Modzelewski nie miał wykształcenia. Udało mu się ukończyć jedynie 3 klasy szkoły podstawowej. Odbył zasadniczą służbę wojskową w Batalionie Budowlanym. Później pracował jako kierowca.

Życie prywatne

Rodzice Wampira z Gałkówka byli rolnikami. Mężczyzna był w związku małżeńskim z mieszkanką Łodzi. Para miała dziecko. Prawdopodobnie ojcem dziecka był inny mężczyzna. Stanisław Modzelewski cierpiał na alkoholizm. Był człowiekiem agresywnym, który bił żonę.

Sposób działania

Jego ofiarami były kobiety od 18 do 87 roku życia. Morderca szedł za ofiarą, a następnie rzucał się na nią. Dusił ją rękami lub szalikiem. Zabijanie sprawiało mu przyjemność seksualną. Jego ofiary były gwałcone. Stwierdzono również, że Wampir znęcał się nad kobietami.

Ofiary

Pierwszej zbrodni dopuścił się 17 lipca 1952 roku, kiedy to zamordował w lesie 67-letnią Józefę Pietrzykowską. W ciągu 5 lat zabijał 6-krotnie. Przez kolejne 11 lat Wampir z Gałkówka nie atakował. Powrócił 14 września 1967 roku. Jego ofiarą stała się sąsiadka, 87-letnia Maria Gałecka. Ciało znaleziono w wannie. Początkowo myślano, że kobieta utopiła się. Sekcja zwłok wykazała jednak, że na jej ciele znajdują się zadrapania, siniaki oraz rany cięte na pośladkach.

Śledztwo

W związku z tym, że zbrodnie popełniano w pobliżu torów kolejowych, a morderca ubrany był w mundur (tak zeznały kobiety, którym udało się uciec Wampirowi) podejrzenia padły na pracowników PKP. Nie udało się jednak odnaleźć sprawcy i śledztwo zostało umorzone. 10 lat później nastąpił przełom i śledztwo wznowiono, kiedy odnaleziono zwłoki Marii Gałeckiej. Podejrzenia od razu padły na Stanisława Modzelewskiego, który był sąsiadem ofiary. Świadkowie zeznali, że dwa lata wcześniej groził ofierze.

24 września 1967 roku Wampir z Gałkówka został aresztowany. Zatrzymano go we wsi Patoki, gdzie przebywał z żoną i jej rodziną. Mężczyzna przyznał się do zabicia sąsiadki. Opowiedział również śledczym o okrutnych zbrodniach, które popełnił w Gałkówku i okolicy. Wskazał miejsca zbrodni i przyznał się do 8 morderstw. Skazano go za 7 zabójstw, ponieważ jednego ciała nigdy nie odnaleziono.

Wyrok

Obrońcą Wampira z Gałkówka został mecenas Juliusz Leszczyński, który starał się udowodnić niepoczytalność klienta. Mordercy postawiono zarzuty – 7 zabójstw oraz 4 próby usiłowania zabójstwa. Stanisław Modzelewski został skazany na karę śmierci – powieszenie. Wyrok wykonano 13 listopada 1969 roku w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie.

Skomentuj / dodaj informacje o osobie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

40 − 31 =

Komentarze

Podobne biografie i życiorysy

Źródła