codziennie nowe aktualizacje
Wanda Chotomska życiorys
Spis treści
Biografia i życiorys Wandy Chotomskiej
Wanda Chotomska to polska pisarka, autorka tysięcy wierszy dla dzieci oraz książek i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Twórczyni cyklu dla najmłodszych Jacek i Agatka. Z jej inicjatywy powstał Order Uśmiechu. To dzięki niej obchodzimy w styczniu Dzień Dziadka. Początkowo obchodzono tylko święto babci. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Urodziła się 26 października 1929 roku w Warszawie. Zmarła 2 sierpnia 2017 roku w Warszawie.
Wykształcenie
Wanda Chotomska ukończyła studia na wydziale społeczno-politycznym oraz wydziale dziennikarskim w Akademii Nauk Politycznych w Warszawie.
Życie prywatne
Pierwszą miłością pisarki był Jerzy Steinmetz, z którym miała córkę, Ewę. Małżeństwo jednak zakończyło się rozwodem. Wanda po rozwodzie związała się z artystą Eugeniuszem Stecem, z którym była do jego śmierci.
Twórczość
Wiersze publikowała w „Świerszczyku” i „Świecie Młodych”. Współpracowała z Mironem Białoszewskim, z którym podpisywała wiersze jako Wanda Miron. W 1958 roku debiutowała zbiorem wierszy Tere-Fere, który zawierał 30 zabawnych utworów. W tomiku znajdziemy wierszyki, takie jak.: Zgaduj-zgadula, Gąska i kurka, Podróż samolotem i co było potem czy Pięć supełków. Ilustracje do tekstów stworzył Bohdan Butenko.
Utwory Wandy Chotomskiej są błyskotliwe i humorystyczne. Jej styl porównywany jest do stylu Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. W dorobku Chotomskiej znajdują się znane wszystkim rymowane wierszyki: Tadek Niejadek, Czarna krowa w kropki bordo, Kurczę blade, Dlaczego cielę ogonem miele, Chłopak na opak czy Gdyby Tygrysy jadły irysy. Jej książkę Drzewo z czerwonym żaglem wpisano na międzynarodową Listę Honorową IBBY, czyli listę najlepszych książek dla dzieci.
Wyróżnienia i upamiętnienia
Wanda Chotomska została uhonorowana licznymi nagrodami. Otrzymała m.in. Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Order Uśmiechu, Medal Komisji Edukacji Narodowej czy też Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Jej imieniem nazwano biblioteki, przedszkola i szkoły – Bibliotekę dla dzieci im. Wandy Chotomskiej „Chotomek” w Płocku, Przedszkole Miejskie nr 9 w Będzinie, Przedszkole Samorządowe nr 6 w Myślenicach, Przedszkole z oddziałami integracyjnymi nr 127 w Warszawie, Szkołę Podstawowa nr 19 w Łodzi, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Głogówku oraz wiele innych.
Wybrane utwory
- Tadek Niejadek (1957)
- Dwunastu panów (1960)
- Abecadło krakowskie (1962)
- Kaczka-tłumaczka (1968)
- Siedem księżyców (1970)
- Dla każdego coś śmiesznego (1971)
- Gdyby kózka nie skakała (1971)
- Czarna krowa w kropki bordo (1971)
- Dlaczego cielę ogonem miele (1973)
- Drzewo z czerwonym żaglem (1976)
- Wanda Chotomska dla najmłodszych (2000)
Podobne biografie i życiorysy
Źródła
Zdjęcie pochodzi z www.pl.m.wikipedia.org. Jest na licencji Creative Commons.
Komentarze